Malé modulárne reaktory kontra OZE: kde leží budúcnosť energetiky?

SAPI
09. 11. 2023Začiatkom novembra predložila Európskej komisii skupina 12 krajín EÚ, vrátane Slovenska, výzvu k intenzívnejšej podpore rozvoja malých modulárnych reaktorov. Slovensko počíta s nárastom jadrových kapacít a investíciami do malých modulárnych reaktorov - nasvedčuje tomu aj súčasné znenie Integrovaného národného energetického a klimatického plánu, kde je tomuto zdroju venovaný značný priestor. Podľa nedávnej štúdie zameranej práve na perspektívnosť tejto technológie sa však ukazuje, že takýto veľký priestor môže (aj) slovenskej energetike značne uškodiť. Najväčším argumentom je najmä to, že ešte stále nebola spustená jediná inštalácia, ktorá by dokázala deklarované finančné benefity. 

Podľa experta z českej Komory OZE, Martina Bursíka, je navyše plnohodnotné komerčné využitie malých modulárnych reaktorov, ktoré by malo viesť k včasnému naplneniu klimatických cieľov, prakticky nemožné. Krajiny EÚ, vrátane Slovenska, by sa preto mali prioritne zamerať radšej na ďalší rozvoj OZE, ktorých benefity sú už preukázateľné, než na technológiu, ktorá je výhodná a užitočná zatiaľ iba na papieri.

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek