Malé modulárne reaktory kontra OZE: kde leží budúcnosť energetiky?

SAPI
09. 11. 2023Začiatkom novembra predložila Európskej komisii skupina 12 krajín EÚ, vrátane Slovenska, výzvu k intenzívnejšej podpore rozvoja malých modulárnych reaktorov. Slovensko počíta s nárastom jadrových kapacít a investíciami do malých modulárnych reaktorov - nasvedčuje tomu aj súčasné znenie Integrovaného národného energetického a klimatického plánu, kde je tomuto zdroju venovaný značný priestor. Podľa nedávnej štúdie zameranej práve na perspektívnosť tejto technológie sa však ukazuje, že takýto veľký priestor môže (aj) slovenskej energetike značne uškodiť. Najväčším argumentom je najmä to, že ešte stále nebola spustená jediná inštalácia, ktorá by dokázala deklarované finančné benefity. 

Podľa experta z českej Komory OZE, Martina Bursíka, je navyše plnohodnotné komerčné využitie malých modulárnych reaktorov, ktoré by malo viesť k včasnému naplneniu klimatických cieľov, prakticky nemožné. Krajiny EÚ, vrátane Slovenska, by sa preto mali prioritne zamerať radšej na ďalší rozvoj OZE, ktorých benefity sú už preukázateľné, než na technológiu, ktorá je výhodná a užitočná zatiaľ iba na papieri.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek