Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i
ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na
možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady
na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná
nedôvera voči developerom projektov.
Podporovatelia naopak vnímali ako hlavné pozitívum pasívny príjem z
projektu, ktorý by ich vedel finančne zabezpečiť voči výkyvom počasia,
napríklad extrémnym suchám.
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Takmer 100 percent z minulý rok pripojených 280,16 megawattov nových zdrojov na výrobu elektriny tvorila fotovoltika. Išlo najmä o nové zdroje vo firmách a v domácnostiach, záujmu o ne nahráva nízka cena technológií a pomerne vysoké ceny energií, ktoré platia firmy. Podľa SAPI - Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky sa podobný záujem dá očakávať aj tento rok, štát by preto mal zjednodušiť prístup firiem k podpore na inštalovanie vlastných zdrojov.
12. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek