ÚVOD → AKTUALITY →Príklady dobrej praxe
Ministerstvo kultury ČR a Národní památkový ústav pripravili metodiku, na základe ktorej by sa mali v budúcnosti posudzovať žiadosti o inštaláciu strešných solárnych panelov vo vymedzených pamiatkových zónach. Najmä menší podnikatelia, ktorých zasiahla energetická kríza, kritizovali netransparentné jednanie zo strany pamiatkových úradov, ktorí im zamietali akékoľvek inštalácie. Podľa nového návrhu by mali úrady fungovať jednotne, transparentne a predvídateľne. Kým inštalácia panelov na kultúrnych pamiatkach bude aj naďalej skôr nežiadúca, tak podmienky na inštaláciu fotovoltiky v pamiatkových zónach budú zmiernené. Hlavným predpokladom však bude, že panely nebudú príliš na očiach a inštalatéri sa ich pokúsia čo najviac ukryť, napríklad na ploché strechy budov.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek