ÚVOD → AKTUALITY →Príklady dobrej praxe
Ministerstvo kultury ČR a Národní památkový ústav pripravili metodiku, na základe ktorej by sa mali v budúcnosti posudzovať žiadosti o inštaláciu strešných solárnych panelov vo vymedzených pamiatkových zónach. Najmä menší podnikatelia, ktorých zasiahla energetická kríza, kritizovali netransparentné jednanie zo strany pamiatkových úradov, ktorí im zamietali akékoľvek inštalácie. Podľa nového návrhu by mali úrady fungovať jednotne, transparentne a predvídateľne. Kým inštalácia panelov na kultúrnych pamiatkach bude aj naďalej skôr nežiadúca, tak podmienky na inštaláciu fotovoltiky v pamiatkových zónach budú zmiernené. Hlavným predpokladom však bude, že panely nebudú príliš na očiach a inštalatéri sa ich pokúsia čo najviac ukryť, napríklad na ploché strechy budov.
Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.
29. 03. 2023VIAC →
Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.
29. 03. 2023VIAC →
Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.
21. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek