Inštalácia fotovoltiky v českých pamiatkových zónach by sa mohla stať jednoduchšia

SAPI
23. 11. 2022Ministerstvo kultury ČR a Národní památkový ústav pripravili metodiku, na základe ktorej by sa mali v budúcnosti posudzovať žiadosti o inštaláciu strešných solárnych panelov vo vymedzených pamiatkových zónach. Najmä menší podnikatelia, ktorých zasiahla energetická kríza, kritizovali  netransparentné jednanie zo strany pamiatkových úradov, ktorí im zamietali akékoľvek inštalácie. Podľa nového návrhu by mali úrady fungovať jednotne, transparentne a predvídateľne. Kým inštalácia panelov na kultúrnych pamiatkach bude aj naďalej skôr nežiadúca, tak podmienky na inštaláciu fotovoltiky v pamiatkových zónach budú zmiernené. Hlavným predpokladom však bude, že panely nebudú príliš na očiach a inštalatéri sa ich pokúsia čo najviac ukryť, napríklad na ploché strechy budov.

Komentáre

Súvisiace

Aké pokroky sleduje Európa pri plávajúcich solárnych elektrárňach?

Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít.

23. 11. 2022VIAC

 

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

 

Fínska spoločnosť investuje do OZE v Šali

Fínska spoločnosť Peikko sa tvárou v tvár narastajúcim cenám energií rozhodla pre obrovskú investíciu do vlastnej fotovoltiky. Panely za približne 400-tisíc eur majú vyrásť na strechách ich výrobných priestorov v Šali.

16. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek