Geotermálna energia má v tepelnom nemeckom sektore zohrať kľúčovú úlohu

SAPI
07. 09. 2023Nemecký kancelár Olaf Scholz avizoval, že by sa mala geotermálna energia v nadchádzajúcich rokoch tešiť čoraz väčšej podpore. Do roku 2030 by mal podiel geotermálu vo výrobe tepla narásť až 10-násobne. Podľa Scholza stačí dať geotermálnej energii iba šancu a akékoľvek podporné prostriedky na jej rozvoj, aby značne posunula krajinu k naplneniu dekarbonizačných cieľov. 

Toto tvrdenie neplatí iba pre Nemecko, ale prakticky pre akúkoľvek krajinu s geotermálnym potenciálom, vrátane Slovenska. Veríme, že prejavená podpora tejto technológii OZE v rámci kapitoly REPowerEU v Pláne obnovy a odolnosti je iba začiatok cesty, ktorou sa vydalo Nemecko a aj tu sa budeme čoskoro rozprávať o obdobných ambicióznych cieľoch. Zmiernenie administratívnych podmienok a finančná podpora môže posunúť geotermálnu energiu na kľúčovú súčasť slovenského energetického mixu.

Komentáre

Súvisiace

Chorvátsko má po 40 rokoch prvý geotermálny vrt, už teraz láka ďalších investorov

Po štyroch dekádach má Chorvátsko vrt, ktorý sa zameriava nie na ťažbu fosílnych palív, ale výlučne na využitie geotermálnej energie.

30. 05. 2024VIAC

 

Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.

09. 05. 2024VIAC

 

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek