Geotermálna energia má v tepelnom nemeckom sektore zohrať kľúčovú úlohu

SAPI
07. 09. 2023Nemecký kancelár Olaf Scholz avizoval, že by sa mala geotermálna energia v nadchádzajúcich rokoch tešiť čoraz väčšej podpore. Do roku 2030 by mal podiel geotermálu vo výrobe tepla narásť až 10-násobne. Podľa Scholza stačí dať geotermálnej energii iba šancu a akékoľvek podporné prostriedky na jej rozvoj, aby značne posunula krajinu k naplneniu dekarbonizačných cieľov. 

Toto tvrdenie neplatí iba pre Nemecko, ale prakticky pre akúkoľvek krajinu s geotermálnym potenciálom, vrátane Slovenska. Veríme, že prejavená podpora tejto technológii OZE v rámci kapitoly REPowerEU v Pláne obnovy a odolnosti je iba začiatok cesty, ktorou sa vydalo Nemecko a aj tu sa budeme čoskoro rozprávať o obdobných ambicióznych cieľoch. Zmiernenie administratívnych podmienok a finančná podpora môže posunúť geotermálnu energiu na kľúčovú súčasť slovenského energetického mixu.

Komentáre

Súvisiace

Nová kapitola v Pláne obnovy a odolnosti sľubuje rozvoj OZE

V najnovšej kapitole národného plánu obnovy, ktorá transponuje ciele plánu REPowerEU, bolo schválených hneď niekoľko opatrení, ktoré avizujú podporu geotermálnej aj veternej energie.

03. 05. 2023VIAC

 

Podpora geotermálnej energie sa opäť odkladá

Hoci je pre rozvoj geotermálnej energie na Slovensku z eurofondov vyčlenených 13 miliónov eur, prvé investičné výzvy uvidíme až v priebehu budúceho roka.

07. 03. 2023VIAC

 

Ministerstvo životného prostredia sa prikláňa k podpore geotermálnych zdrojov

O potenciáli geotermálnej energie na Slovensku, aj k tomu, ako sa tento potenciál nevyužíva, sme v minulosti informovali už niekoľkokrát. Minulý týždeň sa však k tomuto sektoru obnoviteľnej energie vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

15. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek