Francúzsko ide budovať nové solárne elektrárne

SAPI
21. 02. 2022Prezident Macron načrtol dňa 10. februára 2022 vo svojom prejave, zameranom najmä na jadrovú energiu, plány na rozšírenie solárnej kapacity z dnešných 13,3 GW na viac ako 100 GW do roku 2050. Uznal nákladovú konkurencieschopnosť solárnych fotovoltických zariadení a potrebu odstránenia administratívnych prekážok spomaľujúcich ich zavádzanie. Zopakoval tiež ambície „obnoviť francúzske priemyselné sektory“ naprieč celým hodnotovým reťazcom. Po tejto prezentácii francúzska environmentálna agenda ADEME otvorila výzvu na predkladanie projektov zameraných na podporu inovácií a industrializácie vo fotovoltaickom priemysle. Výzva je otvorená do 30. júna 2022 a zameriava sa hlavne na podporu prevratných technológií. Otvorená aj však aj pre menej inovatívne technológie, ktoré sú však nevyhnutné na zvýšenie strategických výrobných kapacít krajiny. Francúzi sú známi svojou závislosťou na jadrovej energii, v čom sme si s nimi veľmi podobní. Keď už sa pri jadrovej energii tak často odvolávame na Francúzsko, mohol by, ako inšpirácia, poslúžiť aj nedávny prejav francúzskeho prezidenta. Keďže u nás je problém vôbec uvoľniť kapacitu pre nové OZE.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

Európsky parlament potvrdil nové cieľe pre využitie OZE

Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

21. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek