Francúzsko ide budovať nové solárne elektrárne

SAPI
21. 02. 2022Prezident Macron načrtol dňa 10. februára 2022 vo svojom prejave, zameranom najmä na jadrovú energiu, plány na rozšírenie solárnej kapacity z dnešných 13,3 GW na viac ako 100 GW do roku 2050. Uznal nákladovú konkurencieschopnosť solárnych fotovoltických zariadení a potrebu odstránenia administratívnych prekážok spomaľujúcich ich zavádzanie. Zopakoval tiež ambície „obnoviť francúzske priemyselné sektory“ naprieč celým hodnotovým reťazcom. Po tejto prezentácii francúzska environmentálna agenda ADEME otvorila výzvu na predkladanie projektov zameraných na podporu inovácií a industrializácie vo fotovoltaickom priemysle. Výzva je otvorená do 30. júna 2022 a zameriava sa hlavne na podporu prevratných technológií. Otvorená aj však aj pre menej inovatívne technológie, ktoré sú však nevyhnutné na zvýšenie strategických výrobných kapacít krajiny. Francúzi sú známi svojou závislosťou na jadrovej energii, v čom sme si s nimi veľmi podobní. Keď už sa pri jadrovej energii tak často odvolávame na Francúzsko, mohol by, ako inšpirácia, poslúžiť aj nedávny prejav francúzskeho prezidenta. Keďže u nás je problém vôbec uvoľniť kapacitu pre nové OZE.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.

15. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek