Francúzsko ide budovať nové solárne elektrárne

SAPI
21. 02. 2022



Prezident Macron načrtol dňa 10. februára 2022 vo svojom prejave, zameranom najmä na jadrovú energiu, plány na rozšírenie solárnej kapacity z dnešných 13,3 GW na viac ako 100 GW do roku 2050. Uznal nákladovú konkurencieschopnosť solárnych fotovoltických zariadení a potrebu odstránenia administratívnych prekážok spomaľujúcich ich zavádzanie. Zopakoval tiež ambície „obnoviť francúzske priemyselné sektory“ naprieč celým hodnotovým reťazcom. Po tejto prezentácii francúzska environmentálna agenda ADEME otvorila výzvu na predkladanie projektov zameraných na podporu inovácií a industrializácie vo fotovoltaickom priemysle. Výzva je otvorená do 30. júna 2022 a zameriava sa hlavne na podporu prevratných technológií. Otvorená aj však aj pre menej inovatívne technológie, ktoré sú však nevyhnutné na zvýšenie strategických výrobných kapacít krajiny. Francúzi sú známi svojou závislosťou na jadrovej energii, v čom sme si s nimi veľmi podobní. Keď už sa pri jadrovej energii tak často odvolávame na Francúzsko, mohol by, ako inšpirácia, poslúžiť aj nedávny prejav francúzskeho prezidenta. Keďže u nás je problém vôbec uvoľniť kapacitu pre nové OZE.

Komentáre

Súvisiace

Slovensko má veľké rezervy vo využívaní OZE na kúrenie a chladenie

Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.

19. 03. 2025VIAC

 

Nárast spotreby elektriny vo svete pokryjú podľa IEA zelené zdroje

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.

24. 02. 2025VIAC

 

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek