Francúzsko ide budovať nové solárne elektrárne

SAPI
21. 02. 2022



Prezident Macron načrtol dňa 10. februára 2022 vo svojom prejave, zameranom najmä na jadrovú energiu, plány na rozšírenie solárnej kapacity z dnešných 13,3 GW na viac ako 100 GW do roku 2050. Uznal nákladovú konkurencieschopnosť solárnych fotovoltických zariadení a potrebu odstránenia administratívnych prekážok spomaľujúcich ich zavádzanie. Zopakoval tiež ambície „obnoviť francúzske priemyselné sektory“ naprieč celým hodnotovým reťazcom. Po tejto prezentácii francúzska environmentálna agenda ADEME otvorila výzvu na predkladanie projektov zameraných na podporu inovácií a industrializácie vo fotovoltaickom priemysle. Výzva je otvorená do 30. júna 2022 a zameriava sa hlavne na podporu prevratných technológií. Otvorená aj však aj pre menej inovatívne technológie, ktoré sú však nevyhnutné na zvýšenie strategických výrobných kapacít krajiny. Francúzi sú známi svojou závislosťou na jadrovej energii, v čom sme si s nimi veľmi podobní. Keď už sa pri jadrovej energii tak často odvolávame na Francúzsko, mohol by, ako inšpirácia, poslúžiť aj nedávny prejav francúzskeho prezidenta. Keďže u nás je problém vôbec uvoľniť kapacitu pre nové OZE.

Súvisiace

EÚ musí zvýšiť investície do sietí a skladovania elektriny, pomôže aj ekonomike

Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.

11. 06. 2025VIAC

 

Slovak Renewables Market Outlook 2025 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.

20. 05. 2025VIAC

 

Budúcnosť poľnohospodárstva a výroby elektriny zo slnka je agrivoltika, na Slovensku sa nedá postaviť

Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.

05. 05. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek