Francúzsko ide budovať nové solárne elektrárne

SAPI
21. 02. 2022Prezident Macron načrtol dňa 10. februára 2022 vo svojom prejave, zameranom najmä na jadrovú energiu, plány na rozšírenie solárnej kapacity z dnešných 13,3 GW na viac ako 100 GW do roku 2050. Uznal nákladovú konkurencieschopnosť solárnych fotovoltických zariadení a potrebu odstránenia administratívnych prekážok spomaľujúcich ich zavádzanie. Zopakoval tiež ambície „obnoviť francúzske priemyselné sektory“ naprieč celým hodnotovým reťazcom. Po tejto prezentácii francúzska environmentálna agenda ADEME otvorila výzvu na predkladanie projektov zameraných na podporu inovácií a industrializácie vo fotovoltaickom priemysle. Výzva je otvorená do 30. júna 2022 a zameriava sa hlavne na podporu prevratných technológií. Otvorená aj však aj pre menej inovatívne technológie, ktoré sú však nevyhnutné na zvýšenie strategických výrobných kapacít krajiny. Francúzi sú známi svojou závislosťou na jadrovej energii, v čom sme si s nimi veľmi podobní. Keď už sa pri jadrovej energii tak často odvolávame na Francúzsko, mohol by, ako inšpirácia, poslúžiť aj nedávny prejav francúzskeho prezidenta. Keďže u nás je problém vôbec uvoľniť kapacitu pre nové OZE.

Komentáre

Súvisiace

Energetická transformácia pokračuje, OZE sú stále na vzostupe

Spoločnosť Ember zverejnila správu o využití obnoviteľných a fosílnych zdrojov v európskej elektroenergetike za rok 2023 a výsledky nás rozhodne tešia.

14. 02. 2024VIAC

 

Protimonopolný úrad vykonal inšpekcie u podnikateľov vo fotovoltike

Dňa 6. 2. 2024 vykonal Protimonopolný úrad Slovenskej republiky u podnikateľov pôsobiacich v sektore fotovoltiky na základe podozrenia z uzavretia dohody obmedzujúcej súťaž neohlásené inšpekcie.

14. 02. 2024VIAC

 

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek