Fotovoltika na českých bytovkách dostala zelenú

SAPI
15. 12. 2022Energetický regulační úřad (ERÚ) v priebehu minulého týždňa schválil novelu Vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, ktorá bytovým domom umožní zdieľanie elektriny vyrobenej z vlastného zdroju. Podľa novely bude miestny zdroj elektriny napojený na takzvané hlavné odberné miesto, cez ktoré bude možné dodávať elektrinu do jednotlivých domácností. Jednotlivé domácnosti si budú môcť zároveň  ponechať svoje pridružené odberné miesta, cez ktoré si budú vyberať tradičného dodávateľa. 

Nielenže sa tak zaistí ochrana spotrebiteľa, ktorý nebude závislý iba na vlastnej spotrebe, ale aj možnosť voľby v prípade, že by sa niektorá z domácností nechcela do samovýroby zapojiť. Novela nadobudne platnosť od januára 2023 a začiatkom roka sa očakáva navýšenie maximálnej možnej kapacity bytového zdroju, pre ktorý nie je potrebná licencia výrobcu od ERÚ, z 10 kW na 50 kW.

Komentáre

Súvisiace

Energetická transformácia pokračuje, OZE sú stále na vzostupe

Spoločnosť Ember zverejnila správu o využití obnoviteľných a fosílnych zdrojov v európskej elektroenergetike za rok 2023 a výsledky nás rozhodne tešia.

14. 02. 2024VIAC

 

Protimonopolný úrad vykonal inšpekcie u podnikateľov vo fotovoltike

Dňa 6. 2. 2024 vykonal Protimonopolný úrad Slovenskej republiky u podnikateľov pôsobiacich v sektore fotovoltiky na základe podozrenia z uzavretia dohody obmedzujúcej súťaž neohlásené inšpekcie.

14. 02. 2024VIAC

 

Analýza Medzinárodnej agentúry pre energiu ukazuje trajektóriu rozvoja OZE v nadchádzajúcich rokoch

Podľa analýzy Renewables 2023, ktorú vydala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), pribudlo v tomto roku celosvetovo až 510 GW nových obnoviteľných zdrojov. Najväčší podiel mala solárna energia, ktorá tvorila až 75% tohtoročnej inštalovanej kapacity.

17. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek