Fotovoltika na českých bytovkách dostala zelenú

SAPI
15. 12. 2022Energetický regulační úřad (ERÚ) v priebehu minulého týždňa schválil novelu Vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, ktorá bytovým domom umožní zdieľanie elektriny vyrobenej z vlastného zdroju. Podľa novely bude miestny zdroj elektriny napojený na takzvané hlavné odberné miesto, cez ktoré bude možné dodávať elektrinu do jednotlivých domácností. Jednotlivé domácnosti si budú môcť zároveň  ponechať svoje pridružené odberné miesta, cez ktoré si budú vyberať tradičného dodávateľa. 

Nielenže sa tak zaistí ochrana spotrebiteľa, ktorý nebude závislý iba na vlastnej spotrebe, ale aj možnosť voľby v prípade, že by sa niektorá z domácností nechcela do samovýroby zapojiť. Novela nadobudne platnosť od januára 2023 a začiatkom roka sa očakáva navýšenie maximálnej možnej kapacity bytového zdroju, pre ktorý nie je potrebná licencia výrobcu od ERÚ, z 10 kW na 50 kW.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Zelené budovy sa stávajú trendom

Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.

15. 03. 2023VIAC

 

Štúdia SAPI: Slovensko neplní ani neambiciózne ciele rozvoja OZE. Kľúčovú úlohu môže zohrať strešná fotovoltika

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

09. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek