Fotovoltika na českých bytovkách dostala zelenú

SAPI
15. 12. 2022Energetický regulační úřad (ERÚ) v priebehu minulého týždňa schválil novelu Vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, ktorá bytovým domom umožní zdieľanie elektriny vyrobenej z vlastného zdroju. Podľa novely bude miestny zdroj elektriny napojený na takzvané hlavné odberné miesto, cez ktoré bude možné dodávať elektrinu do jednotlivých domácností. Jednotlivé domácnosti si budú môcť zároveň  ponechať svoje pridružené odberné miesta, cez ktoré si budú vyberať tradičného dodávateľa. 

Nielenže sa tak zaistí ochrana spotrebiteľa, ktorý nebude závislý iba na vlastnej spotrebe, ale aj možnosť voľby v prípade, že by sa niektorá z domácností nechcela do samovýroby zapojiť. Novela nadobudne platnosť od januára 2023 a začiatkom roka sa očakáva navýšenie maximálnej možnej kapacity bytového zdroju, pre ktorý nie je potrebná licencia výrobcu od ERÚ, z 10 kW na 50 kW.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek