Fotovoltika na 1 percente poľnohospodárskej pôdy by predstavovala takmer 950 GW inštalovanej kapacity

SAPI
26. 10. 2023O možnostiach využitia a benefitoch agrivoltiky v SAPI nehovoríme po prvý, a pravdepodobne ani posledný raz. Nedávna štúdia z dielne Spoločného výskumného centra Európskej komisie (JRC) nám však odhaľuje zaujímavé výsledky, ktoré priamo poukazujú na to, aký potenciál sa v tomto sektore vyskytuje. Podľa JRC by totiž fotovoltika iba na jednom percente poľnohospodárskej pôdy v EÚ predstavovala približne 944 GW inštalovanej solárnej kapacity - približne o 200 GW viac, než je aktuálny cieľ Európskej komisie do roku 2030. Využitá pôda sa pritom nestáva znehodnotenou - práve naopak, môže pomôcť v produktivite niektorých plodín a v niektorých prípadoch dokonca zvýšiť hodnotu pozemku. 

Napriek tomu JRC uznáva, že plnohodnotný rozvoj agrivoltiky brzdia niektoré prítomné bariéry, pričom za najväčšiu pokladá nejednoznačnú definíciu agrivoltiky naprieč EÚ. To však niektorým krajinám nebráni v tom, aby sa v tejto téme posúvali vpred, ako nám to pred pár týždňami ukázala napríklad Česká republika, kde dostala agrivoltika od vlády zelenú.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek