Fotovoltika na 1 percente poľnohospodárskej pôdy by predstavovala takmer 950 GW inštalovanej kapacity

SAPI
26. 10. 2023O možnostiach využitia a benefitoch agrivoltiky v SAPI nehovoríme po prvý, a pravdepodobne ani posledný raz. Nedávna štúdia z dielne Spoločného výskumného centra Európskej komisie (JRC) nám však odhaľuje zaujímavé výsledky, ktoré priamo poukazujú na to, aký potenciál sa v tomto sektore vyskytuje. Podľa JRC by totiž fotovoltika iba na jednom percente poľnohospodárskej pôdy v EÚ predstavovala približne 944 GW inštalovanej solárnej kapacity - približne o 200 GW viac, než je aktuálny cieľ Európskej komisie do roku 2030. Využitá pôda sa pritom nestáva znehodnotenou - práve naopak, môže pomôcť v produktivite niektorých plodín a v niektorých prípadoch dokonca zvýšiť hodnotu pozemku. 

Napriek tomu JRC uznáva, že plnohodnotný rozvoj agrivoltiky brzdia niektoré prítomné bariéry, pričom za najväčšiu pokladá nejednoznačnú definíciu agrivoltiky naprieč EÚ. To však niektorým krajinám nebráni v tom, aby sa v tejto téme posúvali vpred, ako nám to pred pár týždňami ukázala napríklad Česká republika, kde dostala agrivoltika od vlády zelenú.

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek