Upravená Smernica RED III počíta s implementáciou tzv. akceleračných zón pre OZE, kde by projekty podliehali špecifickým podmienkam a výrazne kratším lehotám pri ich posudzovaní. Cieľom je urýchliť rozvoj technológií OZE, pričom najviac sa počíta s pozitívnym vplyvom pre veterné elektrárne. Nie všetky krajiny EÚ však postupujú rovnako úspešne alebo rýchlo, pričom sa môže líšiť aj metodológia určenia zón - Európska komisia preto vydala príručku, ktorá obsahuje nielen vysvetlenie týchto opatrení, ale aj kroky, ktorými by sa mali vlády riadiť, vrátane konkrétnych príkladov dobrej praxe. Medzi odporúčania patrí napríklad prednostné využitie infraštruktúry, baníckych oblastí alebo iných umelo vytvorených oblastí. Okrem toho sú tu obsiahnuté aj digitálne nástroje, ktoré by mohli štáty využiť a špecifikácie - ako napríklad chránené oblasti, ornitologické oblasti a podobne - na ktoré by sa mali zamerať.
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa očakáva, že solárne fotovoltické (PV) systémy budú hlavným motorom rýchlej expanzie obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.
14. 10. 2024VIAC →
Európska solárna asociácia SolarPower Europe v najnovšej správe s názvom „EU Solar Jobs report 2024“ predpokladá, že do roku 2030 vznikne v sektore fotovoltiky v Európe až 1,5 milióna nových pracovných miest
14. 10. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek