Prísne kritériá, ktoré navrhuje Európska komisia pre výrobu elektriny z OZE využívanú za účelom výroby zeleného vodíka môže podľa RWE spomaliť investície do tohto sektora. Komisia uvádza, že používanie vodíka z OZE môže viesť k úsporám v hospodárstve EÚ len vtedy, ak elektrolýza nevytlačí existujúce OZE zo siete a nepodporí tak výrobu energie z fosílnych zdrojov. V rámci návrhu Komisia navrhuje aj to, aby bolo od roku 2026 možné na výrobu zeleného vodíka využívať len energiu z nedotovaných solárnych a veterných elektrární. Balík REPowerEU predpokladá zvýšenie podielu výroby zeleného vodíka využívaného v sektore priemyslu na 75 % do roku 2030. Pôvodná ambícia z balíka opatrení Fit For 55 bola 50 %. Podľa údajov S&P Global Commodity Insight bude k naplneniu tohto cieľa potrebných takmer 7,8 milióna mt/rok zeleného vodíka. Konzultácia k návrhu Komisie prebieha do 17.6.
Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.
21. 03. 2023VIAC →
Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.
15. 03. 2023VIAC →
Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
09. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek