Prísne kritériá, ktoré navrhuje Európska komisia pre výrobu elektriny z OZE využívanú za účelom výroby zeleného vodíka môže podľa RWE spomaliť investície do tohto sektora. Komisia uvádza, že používanie vodíka z OZE môže viesť k úsporám v hospodárstve EÚ len vtedy, ak elektrolýza nevytlačí existujúce OZE zo siete a nepodporí tak výrobu energie z fosílnych zdrojov. V rámci návrhu Komisia navrhuje aj to, aby bolo od roku 2026 možné na výrobu zeleného vodíka využívať len energiu z nedotovaných solárnych a veterných elektrární. Balík REPowerEU predpokladá zvýšenie podielu výroby zeleného vodíka využívaného v sektore priemyslu na 75 % do roku 2030. Pôvodná ambícia z balíka opatrení Fit For 55 bola 50 %. Podľa údajov S&P Global Commodity Insight bude k naplneniu tohto cieľa potrebných takmer 7,8 milióna mt/rok zeleného vodíka. Konzultácia k návrhu Komisie prebieha do 17.6.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek