Plynová kríza v Európe sa neustále prehlbuje a európske krajiny, vrátane Slovenska hľadajú alternatívy. Veľkoobchodná cena zemného plynu prekonala minulý týždeň 200 EUR za MWh. Na vzniknutú situáciu reaguje aj Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), ktorá vo svojej správe predstavila desaťbodový plán obmedzenia závislosti na ruskom plyne. Jedným z odporúčaní je aj zrýchlenie procesu výstavby nových veterných a solárnych elektrární. Podľa Agentúry sú všetky navrhnuté opatrenia v súlade s európskou Zelenou dohodou.V kontexte diverzifikácie zdrojov je pre Slovensko dobrou správou, že v Jelšave bola uvedená do prevádzky prvá biometánová stanica.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek