Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

SAPI
03. 07. 2024Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť. Postupné "odhaľovanie" možností EDC zavŕšila implementácia nových spôsobov výpočtu zdieľania elektriny a vytvorenie tzv. agregačných blokov, v rámci ktorých bude jeden agregátor riadiť celý blok s rozličným množstvom odberných a odovzdávacích miest. Účastníkom na trhu sa tak otvárajú nové možnosti ako prebytočnú elektrinu zdieľať, napríklad v rámci komunitnej energetiky. Práve pre rozvoj energetických komunít bolo EDC dlhodobo označované za kľúčový nástroj a základný predpoklad ich vzniku. Veríme preto, že k aktuálne trom registrovaným energetickým spoločenstvám čoskoro začnú pribúdať ďalšie plne funkčné komunity zdieľajúce elektrinu.

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek