Energetická transformácia pokračuje, OZE sú stále na vzostupe

SAPI
14. 02. 2024Spoločnosť Ember zverejnila správu o využití obnoviteľných a fosílnych zdrojov v európskej elektroenergetike za rok 2023 a výsledky nás rozhodne tešia. Podľa správy totiž nielenže v produkcii elektriny stúpa podiel OZE, ale sprevádza ho aj výrazný pokles využitia fosílnych palív. 

Ich využitie kleslo medziročne až o rekordných 19 %, pričom uhlie zaznamenalo pokles o 26 % a plyn o 15 %, s čím sa automaticky spája aj výrazné zníženie produkovaných emisií. Obnoviteľné zdroje tiež prekonávajú rekordy, našťastie však na opačnom spektre hodnôt. Až 44 % percent elektriny malo minulý rok pochádzať z OZE, čím sa prvý raz prekročil podiel 40 %. Najväčšiu rolu tu zohrala fotovoltika a veterná energia, pričom vietor sprevádza aj ďalší významný míľnik – po prvý raz totiž prekonal svojim podielom výrobu elektriny z uhlia.

Komentáre

Súvisiace

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

 

Ohrozuje fotovoltika vtáctvo? O nič viac než iné budovy a konštrukcie

Naši českí kolegovia z portálu Obnovitelně.cz sa bližšie pozreli na to, či môžu fotovoltické inštalácie ohroziť našich operených spoluobyvateľov.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek