Duslo Šaľa vsádza na obnoviteľné zdroje – vietor, slnko a batérie pre energetickú samostatnosť

SAPI
18. 10. 2022Spoločnosť Duslo Šaľa predstavila svoj zámer vybudovať veterný park o veľkosti šiestich alebo siedmych veterných turbín. Podľa materiálu, ktorý spoločnosť poskytla na posúdenie vplyvov na životné prostredie, má nový veterný park stáť na území, ktoré je aktuálne vyhradené na poľnohospodárske účely. Investícia do výroby elektrickej energie z vetra, ktorá sa pohybuje rádovo v desiatkach miliónoch eur, nie je pritom jediná, ktorú závod plánuje - vietor majú dopĺňať aj solárne panely. Duslo navyše ráta so zakomponovaním batériového úložiska pre nadbytočnú elektrinu, ktorá sa z obnoviteľných zdrojov vyrobí. Spoločnosť už skôr avizovala ekonomické problémy, ktoré jej spôsobujú vysoké ceny energií a možnosť úplného odstavenia svojej výroby. Investíciou do obnoviteľných zdrojov by tak mohla zmierniť ekonomickú záťaž, ktorú pociťuje, a poslúžiť ako pozitívny príklad pre ďalšie spoločnosti spadajúce do energeticky náročného odvetvia.

Komentáre

Súvisiace

Na Slovensku pribúdajú plány na inštaláciu veterných turbín

Po dlhých rokoch stagnujúceho rozvoja veternej energie sa na Slovensku objavuje čoraz viac plánov pre výstavbu nových veterných turbín. Po novom sa tomuto sektoru energetiky začal venovať aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

07. 03. 2023VIAC

 

Slovensku mali už v kríze pomáhať veterné elektrárne s výkonom 100 MW, za 19 rokov nepribudla ani jedna

Slovensko zvládlo hroziaci nedostatok plynu v aktuálnej energetickej kríze, získaný čas by malo využiť na rozvoj vlastných lokálnych zdrojov energie. Veterné elektrárne, s ktorými počítal už počas roka 2022 aj štát, mohli počas krízy zásobovať 66-tisíc domácností.

16. 02. 2023VIAC

 

Poľsko sa pripravuje na rozvoj veternej energie

Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.

08. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek