Duslo Šaľa vsádza na obnoviteľné zdroje – vietor, slnko a batérie pre energetickú samostatnosť

SAPI
18. 10. 2022Spoločnosť Duslo Šaľa predstavila svoj zámer vybudovať veterný park o veľkosti šiestich alebo siedmych veterných turbín. Podľa materiálu, ktorý spoločnosť poskytla na posúdenie vplyvov na životné prostredie, má nový veterný park stáť na území, ktoré je aktuálne vyhradené na poľnohospodárske účely. Investícia do výroby elektrickej energie z vetra, ktorá sa pohybuje rádovo v desiatkach miliónoch eur, nie je pritom jediná, ktorú závod plánuje - vietor majú dopĺňať aj solárne panely. Duslo navyše ráta so zakomponovaním batériového úložiska pre nadbytočnú elektrinu, ktorá sa z obnoviteľných zdrojov vyrobí. Spoločnosť už skôr avizovala ekonomické problémy, ktoré jej spôsobujú vysoké ceny energií a možnosť úplného odstavenia svojej výroby. Investíciou do obnoviteľných zdrojov by tak mohla zmierniť ekonomickú záťaž, ktorú pociťuje, a poslúžiť ako pozitívny príklad pre ďalšie spoločnosti spadajúce do energeticky náročného odvetvia.

Komentáre

Súvisiace

Väčšina Slovákov je za vyššie využitie vetra, oslabuje aj NIMBY syndróm

nedávneho prieskumu verejnej mienky z dielne agentúry IPSOS, ktorý bol pripravený pre Národnú implementačnú a koordinačnú agentúru, vyplýva, že až približne 70 % percentám obyvateľov sa pozdáva myšlienka výstavby veterných parkov na území Slovenska.

28. 03. 2024VIAC

 

Jednoduchšie povoľovanie veterných elektrární mešká, zelená energia môže chýbať významným investorom

Meškanie míľnikov zameraných na zjednotenie a zjednodušenie povoľovania veterných elektrární nemusí znamenať len riziko pre čerpanie peňazí určených na túto oblasť z Plánu obnovy a odolnosti SR. Významní investori, akým je aj automobilka Volvo Cars vo Valalikoch, môžu mať problém s dostupnosťou nimi požadovanej zelenej elektriny.

28. 03. 2024VIAC

 

Akceptácia veterných elektrární v Čechách vzrástla po ich spustení do prevádzky

Rozvoj veternej energetiky na Slovensku sprevádza prirodzene diskusia o ich vplyve v lokalitách, v ktorých by mali veterné elektrárne vyrásť. Skúsenosti z Českej republiky, ktoré odzneli na dnešnom seminári SAPI Business Tuesday, ukazujú, že vnímanie negatív veterných elektrární zo strany miestnych obyvateľov po ich spustení do prevádzky nerastie, ale naopak klesá.

26. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek