Spoločnosť Duslo Šaľa predstavila svoj zámer vybudovať veterný park o veľkosti šiestich alebo siedmych veterných turbín. Podľa materiálu, ktorý spoločnosť poskytla na posúdenie vplyvov na životné prostredie, má nový veterný park stáť na území, ktoré je aktuálne vyhradené na poľnohospodárske účely. Investícia do výroby elektrickej energie z vetra, ktorá sa pohybuje rádovo v desiatkach miliónoch eur, nie je pritom jediná, ktorú závod plánuje - vietor majú dopĺňať aj solárne panely. Duslo navyše ráta so zakomponovaním batériového úložiska pre nadbytočnú elektrinu, ktorá sa z obnoviteľných zdrojov vyrobí. Spoločnosť už skôr avizovala ekonomické problémy, ktoré jej spôsobujú vysoké ceny energií a možnosť úplného odstavenia svojej výroby. Investíciou do obnoviteľných zdrojov by tak mohla zmierniť ekonomickú záťaž, ktorú pociťuje, a poslúžiť ako pozitívny príklad pre ďalšie spoločnosti spadajúce do energeticky náročného odvetvia.
Slovensko nie je jediné, kde rozvoj veternej energetiky naráža na byrokratické problémy. Aj v Spojenom kráľovstve mohla byť výstavba veterných parkov zmrazená na základe akejkoľvek námietky, aj jediného odporcu. Na začiatku septembra však britská vláda prijala novelu zákona, podľa ktorej sa bude posudzovať názor komunity ako celku.
21. 09. 2023VIAC →
Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou ešte v apríli avizovaných opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS).
06. 09. 2023VIAC →
avorsko sa už dlhodobo trápi s intenzívnejším rozvojom veternej energie. Stojí za tým najmä kontroverzné pravidlo 10H, ktoré stanovuje minimálnu vzdialenosť turbíny od obydlia na desaťnásobok jej výšky.
24. 08. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek