Spoločnosť Duslo Šaľa predstavila svoj zámer vybudovať veterný park o veľkosti šiestich alebo siedmych veterných turbín. Podľa materiálu, ktorý spoločnosť poskytla na posúdenie vplyvov na životné prostredie, má nový veterný park stáť na území, ktoré je aktuálne vyhradené na poľnohospodárske účely. Investícia do výroby elektrickej energie z vetra, ktorá sa pohybuje rádovo v desiatkach miliónoch eur, nie je pritom jediná, ktorú závod plánuje - vietor majú dopĺňať aj solárne panely. Duslo navyše ráta so zakomponovaním batériového úložiska pre nadbytočnú elektrinu, ktorá sa z obnoviteľných zdrojov vyrobí. Spoločnosť už skôr avizovala ekonomické problémy, ktoré jej spôsobujú vysoké ceny energií a možnosť úplného odstavenia svojej výroby. Investíciou do obnoviteľných zdrojov by tak mohla zmierniť ekonomickú záťaž, ktorú pociťuje, a poslúžiť ako pozitívny príklad pre ďalšie spoločnosti spadajúce do energeticky náročného odvetvia.
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
10. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek