Čistejšia energetika sa stáva trendom

SAPI
09. 02. 2021Sme veľmi radi, že náš člen, Slovenské elektrárne, sa správajú zeleno aj v skutočnosti. V roku 2020 totiž dodali až 95% elektrickej energie bez emisií. Pozitívne správy prichádzajú aj zo zahraničia. V Českých Budějoviciach  plánuje mesto vybudovať z teplárne zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO). Veolia chce investovať do svojej teplárne v Kravinej, kde plánuje multipalivový kotol na biomasu. Nemci zas v Hamburgu plánujú premeniť uhoľnú elektráreň na vodíkovú. Dáni zas na mori plánujú postaviť obrovskú veternú elektráreň s batériovým úložiskom, ktorej produkcia by mohla zásobovať až 3 milióny domácností. Práve tieto malé krôčiky nás približujú k plneniu veľkých cieľov, ktoré sa možno kedysi zdali nereálne.

Komentáre

Súvisiace

Od uhlia k biomase - Sme len na polceste k skutočne obnoviteľným zdrojom tepla

Dekarbonizácia v Európe dosiahne ďalší míľnik. V roku 2023 uzavrie Nórsko svoju poslednú uhoľnú baňu v Arktíde. Na Špicbergoch však okrem Nórov pôsobí aj ruská spoločnosť, ktorá s ťažbou plánuje naďalej pokračovať. Pozitívne trendy vnímať aj na Slovensku.

05. 10. 2021VIAC

 

Plynárom sa nepáči balíček Fit for 55

Blížiaci sa koniec éry využívania fosílnych palív vyvoláva dôležitú otázku o budúcnosti energetiky. Na jednej strane končia staré, znečisťujúce zdroje, no na strane druhej ešte siete ani legislatívy nie sú pripravené na väčší podiel a integráciu OZE. Dočasnou odpoveďou, zvlášť v krajinách ako Slovensko, má byť nízkouhlíkový zemný plyn.

17. 09. 2021VIAC

 

Výroba zelenej ocele môže významným spôsobom prispieť v boji proti klimatickej zmene

Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o tzv. zelený vodík, teda vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie.

04. 09. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek