Čína stavia v púšti obrovskú hybridnú elektráreň, väčšinu z nej bude tvoriť fotovoltika a vietor

SAPI
18. 01. 2023O Číne sa bežne hovorí ako o jednom z najväčších znečisťovateľov ovzdušia a emitentov skleníkových plynov. Faktom však ostáva, že krajina spravila v ostatných rokoch v rozvoji obnoviteľných zdrojov obrovský progres a naďalej pokračuje. 

V púšti Kubuqi v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko na severe krajiny už krajina zahájila výstavbu obrovskej púštnej elektrárne s inštalovanou kapacitou 16 GW, z čoho až 12 GW bude tvoriť fotovoltika a veterné elektrárne a 4 GW sú plánovené pre uhoľnú elektráreň. Podľa aktuálnych údajov do konca roku 2021 Čína nainštalovala 306 GW fotovoltiky a 328 GW veterných turbín, pričom v púštnych oblastiach momentálne prebieha výstavba fotovoltických elektrární s kapacitou približne 100 GW.

Komentáre

Súvisiace

Dekarbonizácia dopravy je opäť o niečo bližšie

Z dôvodu rôznorodosti palív a pohonných systémov je sektor dopravy pokladaný za jeden z najnáročnejších na dekarbonizáciu. V Čile však spustili do prevádzky pilotné zariadenie, ktoré môže predstavovať zásadný míľnik pre zníženie emisií aj v tomto sektore.

18. 01. 2023VIAC

 

Spotreba Národného futbalového štadióna je takmer úplne pokrytá z OZE

Nedávno sme písali o hokejových halách, ktoré majú na strechách fotovoltiku. Minulý týždeň však vedenie Národného futbalového štadióna v Bratislave zverejnilo, že areál dosiahol až 83 %-né pokrytie spotreby elektriny z obnoviteľných zdrojov, a to pomocou tepelných čerpadiel a fotovoltiky.

18. 01. 2023VIAC

 

Samovýroba zelenej energie na Slovensku

Euractiv venoval ďalšiu zo svojich diskusií (veľmi aktuálnej) téme samovýroby. Rastislav Nemec (SPP), Tomáš Šípoš (ZSD), Peter Ludrovský (ÚMS) a Pavel Šimon sa spolu zaoberali rozvojom decentralizovaných zdrojov na Slovensku a bariérami, ktoré ho spomaľujú.

20. 12. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek