O Číne sa bežne hovorí ako o jednom z najväčších znečisťovateľov ovzdušia a emitentov skleníkových plynov. Faktom však ostáva, že krajina spravila v ostatných rokoch v rozvoji obnoviteľných zdrojov obrovský progres a naďalej pokračuje.
V púšti Kubuqi v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko na severe krajiny už krajina zahájila výstavbu obrovskej púštnej elektrárne s inštalovanou kapacitou 16 GW, z čoho až 12 GW bude tvoriť fotovoltika a veterné elektrárne a 4 GW sú plánovené pre uhoľnú elektráreň. Podľa aktuálnych údajov do konca roku 2021 Čína nainštalovala 306 GW fotovoltiky a 328 GW veterných turbín, pričom v púštnych oblastiach momentálne prebieha výstavba fotovoltických elektrární s kapacitou približne 100 GW.
Uplynulý týždeň sa nám podarilo rozvíriť hladinu mediálnych vôd správou o štúdii think tanku Ember, ktorý hovoril o nevyužitom potenciáli OZE v regióne CEE, a ktorého využitie by mohlo stlačiť ceny energií až o 29%. V správe sme hovorili aj o potrebe rozvoja a inovovania distribučných a prenosových sústav, ktoré je možné spolufinancovať z programov EÚ.
24. 05. 2023VIAC →
Týždenník Trend sa minulý týždeň venoval cieľom Slovenska pre rozvoj OZE a aktuálnemu stavu tohto odvetvia. Svoj pohľad poskytol aj riaditeľ SAPI Ján Karaba, ktorý zhrnul stagnujúci stav slovenského sektora OZE a opätovne upozornil na to, že Slovensko musí zvýšiť ciele a prispôsobiť tomu aj opatrenia.
17. 05. 2023VIAC →
Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.
17. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek