Cestou z energetickej kríze je samovýroba

SAPI
07. 09. 2022Energetická kríza naberá na sile a blížiaca sa zima u mnohých vzbudzuje obavy. Generálny riaditeľ Shell Ben van Beurden očakáva, že z dôvodu nedostatku plynu budú energie na prídel budú až niekoľko rokov. Na konferencii v Nórsku tiež povedal: „Môže sa stať, že nás čaká niekoľko zím, počas ktorých budeme musieť nejakým spôsobom nájsť riešenia prostredníctvom úspor v oblasti efektívnosti, prostredníctvom prídelov a veľmi rýchleho vybudovania alternatív, ktoré môžete mať, ako napríklad alternatívny dovoz plynu a dúfajme, že aj alternatívne zdroje energie." Najspoľahlivejšou cestou pre domácnosti je v súčasnosti výroba vlastnej elektrickej energie, v kombinácii s energetickou efektívnosťou, teda koncept, o ktorom sa na európskej úrovni hovorí už roky, no na Slovensku chýbala, a podľa niektorých stále chýba, politická vôľa.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek