Cestou z energetickej kríze je samovýroba

SAPI
07. 09. 2022Energetická kríza naberá na sile a blížiaca sa zima u mnohých vzbudzuje obavy. Generálny riaditeľ Shell Ben van Beurden očakáva, že z dôvodu nedostatku plynu budú energie na prídel budú až niekoľko rokov. Na konferencii v Nórsku tiež povedal: „Môže sa stať, že nás čaká niekoľko zím, počas ktorých budeme musieť nejakým spôsobom nájsť riešenia prostredníctvom úspor v oblasti efektívnosti, prostredníctvom prídelov a veľmi rýchleho vybudovania alternatív, ktoré môžete mať, ako napríklad alternatívny dovoz plynu a dúfajme, že aj alternatívne zdroje energie." Najspoľahlivejšou cestou pre domácnosti je v súčasnosti výroba vlastnej elektrickej energie, v kombinácii s energetickou efektívnosťou, teda koncept, o ktorom sa na európskej úrovni hovorí už roky, no na Slovensku chýbala, a podľa niektorých stále chýba, politická vôľa.

Komentáre

Súvisiace

Slovensko získalo prístup k novému zdroju zemného plynu

V rámci svojich diverzifikačných snáh uzavrel Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zmluvu na nákup skvapalneného zemného plynu (LNG) od americkej spoločnosti ExxonMobil. LNG v súčasnosti tvorí významnú komoditu v portfóliu SPP.

13. 09. 2022VIAC

 

Komentár Jána Karabu: Prečo sa "zbláznili" ceny elektriny na európskych trhoch?

Väčšina vyrobeného objemu elektriny sa v súčasnosti obchoduje na spotovom trhu a nie cez dlhodobé kontrakty, ako tomu bolo zvykom donedávna, keď sa na spotovom trhu hlavne dokupovala odchýlka na vyrovnanie diagramov v portfóliách dodávateľov elektriny.

07. 09. 2022VIAC

 

Česká vláda pomôže domácnostiam s platením energií

Česká vláda schválila návrh takzvanej úspornej tarify, ktorá pomôže domácnostiam s platbami za vysoké ceny energií.

01. 09. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek