Česká republika zaznamenala takmer gigawattový nárast fotovoltiky

SAPI
17. 01. 2024Obdobne ako na Slovensku, aj v Česku sa ukázal rok 2023 pre sektor fotovoltiky ako nesmierne úspešný. Podľa Solární asociace tu pribudlo takmer 83 tisíc nových fotovoltických elektrární, ktoré spolu predstavujú až 970 MW inštalovanej kapacity. Celkový inštalovaný výkon sa tu tak priblížil k hodnote 3,5 GW. 

Podobne ako u nás, aj v Česku stoja za týmto úspechom domáce inštalácie - tých pribudlo až 80 tisíc. Solární asociace teraz apeluje na potrebu budovania nových akumulačných kapacít, ktoré sú aktuálne veľmi nízke a ich deficit môže pri nadprodukcii predstavovať riziko destabilizácie siete. S tým má pomôcť najmä novela energetického zákona a finančná podpora skrz český Modernizačný fond. Napriek nedostatočnej kapacite akumulácie však ide o obrovský úspech pre českú energetiku.

Komentáre

Súvisiace

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

 

Ohrozuje fotovoltika vtáctvo? O nič viac než iné budovy a konštrukcie

Naši českí kolegovia z portálu Obnovitelně.cz sa bližšie pozreli na to, či môžu fotovoltické inštalácie ohroziť našich operených spoluobyvateľov.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek