Česká republika ide príkladom v podpore OZE

SAPI
15. 03. 2023Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov. 

Naopak, česká vláda ukázala, kadiaľ môže viesť cesta, ak je záujem politikov skutočný a nie len deklarovaný. Do dvoch rokov totiž podporí až 200-tisíc fotovoltických zariadení na strechách, čo je dvojnásobok oproti cieľu v programovom vyhlásení. Vidíte aj vy ten ostrý kontrast s krokmi slovenskej vlády, ktorá neplní ani len tie málo ambiciózne ciele? A aby dobrých správ z Českej republiky nebolo málo, škótska spoločnosť na skladovanie energie Gravitricity chce pomocou vlastných technológií zmeniť bývalú uhoľnú baňu v Českej republike na prvý gravitačný zásobník energie v Európe. Veríme, že nás Česká republika nebude inšpirovať len na úrovni hláv štátov, ale že si tieto kroky všimnú aj členovia súčasnej a hlavne budúcich vlád.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce.

09. 08. 2023VIAC

 

Dôležitá diskusia o budúcnosti slovenskej energetiky

EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.

28. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek