Aj Česká republika čelí otázke, ako zabezpečiť spoľahlivú a dostupnú energiu v nasledujúcich desaťročiach. Štúdia think-tanku Fakta o klimatu ukazuje, že rozvoj veterných elektrární je najefektívnejšou cestou k lacnej elektrine, a to v porovnaní so solárnymi, plynovými a jadrovými zdrojmi. Kľúčové zistenia štúdie: • Veterné elektrárne majú vyšší koeficient využitia a dokážu vyrábať elektrinu v čase, keď je dopyt najvyšší. • Jadro, hoci bezemisné, môže mať neisté dopady na ceny elektriny. Jeho výstavba je nákladná a dlhá. • Podpora veterných zdrojov by mohla znížiť ceny elektriny a zvýšiť konkurencieschopnosť SR na európskom trhu. Veterná energetika by mala byť prioritou v energetickej koncepcii, ktorú plánuje vláda, spolu s energetickými úsporami a prepojením európskych sietí. Podľa expertov je dôležité investovať do všetkých obnoviteľných zdrojov, avšak rozvoj vetra by mal mať kľúčovú úlohu.
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
10. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek