Podľa najnovšej správy pokrýva až 7 krajín sveta viac než 99,7 % svojej spotreby elektrickej energie výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie. Dve z krajín sú pritom v Európe - do tohto zoznamu sa totiž zaradilo aj Albánsko a Island. Zvyšok krajín pochádza rovnomerne zo zvyšku sveta a ide menovite o Bután, Etiópiu, Kongo, Nepál a Paraguaj. Nie všetky krajiny využívajú všetky dostupné technológie. Island je napríklad jediný, ktorý má vo svojom mixe geotermálnu energiu, zatiaľ čo zvyšných 6 krajín sa takmer úplne spolieha na vodnú energiu - všetky z vody vyrábajú viac než 96 % elektriny, pričom Paraguaj a Bután pokrývajú elektrinou z vodných elektrární až 100 % svojej spotreby. Minimálne zastúpenie má solárna energia - v budúcnosti sa však očakáva, že práve fotovoltika bude napredovať najrýchlejším tempom.
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek