Podľa najnovšej správy pokrýva až 7 krajín sveta viac než 99,7 % svojej spotreby elektrickej energie výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie. Dve z krajín sú pritom v Európe - do tohto zoznamu sa totiž zaradilo aj Albánsko a Island. Zvyšok krajín pochádza rovnomerne zo zvyšku sveta a ide menovite o Bután, Etiópiu, Kongo, Nepál a Paraguaj. Nie všetky krajiny využívajú všetky dostupné technológie. Island je napríklad jediný, ktorý má vo svojom mixe geotermálnu energiu, zatiaľ čo zvyšných 6 krajín sa takmer úplne spolieha na vodnú energiu - všetky z vody vyrábajú viac než 96 % elektriny, pričom Paraguaj a Bután pokrývajú elektrinou z vodných elektrární až 100 % svojej spotreby. Minimálne zastúpenie má solárna energia - v budúcnosti sa však očakáva, že práve fotovoltika bude napredovať najrýchlejším tempom.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek