Konzultačná spoločnosť Ember zverejnila analýzu o rozvoji OZE v EÚ. Správa sledovala plány únie a porovnávala ich s implementáciou. Porovnanie plánovaných kapacít s tempom ich reálneho zavádzania, žiaľ, ukazuje, že sa ciele takýmto tempom naplniť nepodarí. Okrem fotovoltiky zaostáva aj vietor. Iba Fínsko, Švédsko, Litva a Chorvátsko majú v súčasnosti dostatočný prírastok nových veterných zdrojov. Podľa analytikov už nie je problém slabý záujem, ale čelíme implementačnej medzere. Podľa legislatívy EÚ by totiž udeľovanie povolení pre projekty obnoviteľných zdrojov nemalo presiahnuť dva roky. Medzi 18 krajinami analyzovanými pre veternú energiu na pevnine však priemerný čas povolenia celkovo prekročil dvojročnú hranicu v niektorých prípadoch až päť násobne. Pri soláre bola dvojročná hranica prekročená v deviatich z 12 analyzovaných krajín s oneskorením až o štyri roky. Európa musí urýchlene odstrániť administratívne prekážky, aby sa mohol naplno využiť potenciál obnoviteľných zdrojov. Práve administratívne prekážky sú dôležitou témou aj na Slovensku, kde rozvoju veternej energie bránia povoľovacie procesy. Veríme, že si MŽP uvedomuje tú veľkú zodpovednosť, ktorú má v rukách a začne rýchlo konať.
Nový výskum ukazuje, že agrovoltika (kombinácia solárnych panelov a pestovania plodín) môže výrazne zvýšiť efektivitu a zisky. Analýza think-tanku Ember hovorí o zvýšení výnosov z pestovania ovocia až o 16 % a o náraste ročného zisku až o 1 268 eur na hektár pšenice.
11. 09. 2024VIAC →
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.
22. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek