Albánsko spúšťa výstavbu doteraz najväčšej solárnej elektrárne

SAPI
06. 07. 2022 V Albánsku sa začala výstavba najväčšieho solárneho parku v regióne západného Balkánu. Solárny park Karavaster s rozlohou 196 ha pomenovaný podľa oblasti, v ktorej sa bude nachádzať, bude mať kapacitu 140 MW. Pri výstavbe plánuje spoločnosť Voltalia použiť najnovšie technológie obojstranných solárnych panelov. Ich výhodou je vyššia efektivita a využívanie svetla odrazeného od zeme. Polovica vyrobenej elektriny bola už zazmluvnená albánskym štátnym prevádzkovateľom na dobu 15 rokov. Zvyšok si rozdelili súkromní prevádzkovatelia. Projekt má byť dokončený v druhej polovici 2023. Albánsko je už dnes významným využívateľom obnoviteľnej energie. Doteraz väčšina vyrobenej energie pochádzala z vodných zdrojov. V súčasnosti sa Albánsko orientuje aj na iné zdroje, hlavne fotovoltiku a vietor. V apríli boli ohlásené dva veterné megaprojekty za 244 miliónov eur s plánovanou kapacitou 234 MW.

Komentáre

Súvisiace

Spojenie fotovoltiky a železničnej dopravy môže byť v Nemecku onedlho realitou

Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie.

27. 07. 2022VIAC

 

Smart Grid už aj na Slovensku

Projekt Danube InGrid je výsledkom spolupráce dvoch slovenských spoločností –Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. (SEPS) a Západoslovenskej distribučnej, a.s. (ZSD) s maďarským prevádzkovateľom distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.

20. 07. 2022VIAC

 

Čína plánuje ďalší masívny rozvoj OZE

Na celosvetovom rozvoji obnoviteľných zdrojov sa veľmi veľkou mierou podieľa aj Čína. Nie len ako výrobca lacných komponentov, ale predovšetkým ako výrobca zelenej energie.

20. 04. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek