Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít. Jedným príkladom je holandsko-nórske konzorcium SolarDuck, ktorému sa na vývoj solárnej farmy v Severnom mori podarilo získať od holandskej vlády financovanie vo výške takmer 8 miliónov eur. Pilotný projekt o kapacite 500 kW bude spustený v roku 2024, a pri pozitívnych výsledkoch môže byť jeho kapacita značne zvýšená. Plávajúce solárne panely nemusia byť umiestnené iba na otvorenom mori – v Španielsku aj Poľsku sa prednedávnom dokončili nové projekty, ktoré umiestnili solárne panely na umelo vytvorených vodných útvaroch. S dobou ide v tomto prípade aj susedná Česká republika. Tieto projekty majú, mimo iné, poskytovať zdroj čistej elektriny pre priľahlé komunity a kancelárske komplexy.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek