Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít. Jedným príkladom je holandsko-nórske konzorcium SolarDuck, ktorému sa na vývoj solárnej farmy v Severnom mori podarilo získať od holandskej vlády financovanie vo výške takmer 8 miliónov eur. Pilotný projekt o kapacite 500 kW bude spustený v roku 2024, a pri pozitívnych výsledkoch môže byť jeho kapacita značne zvýšená. Plávajúce solárne panely nemusia byť umiestnené iba na otvorenom mori – v Španielsku aj Poľsku sa prednedávnom dokončili nové projekty, ktoré umiestnili solárne panely na umelo vytvorených vodných útvaroch. S dobou ide v tomto prípade aj susedná Česká republika. Tieto projekty majú, mimo iné, poskytovať zdroj čistej elektriny pre priľahlé komunity a kancelárske komplexy.
Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.
21. 09. 2023VIAC →
Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.
21. 09. 2023VIAC →
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.
07. 09. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek