Aké pokroky sleduje Európa pri plávajúcich solárnych elektrárňach?

SAPI
23. 11. 2022Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít. Jedným príkladom je holandsko-nórske konzorcium SolarDuck, ktorému sa na vývoj solárnej farmy v Severnom mori podarilo získať od holandskej vlády financovanie vo výške takmer 8 miliónov eur. Pilotný projekt o kapacite 500 kW bude spustený v roku 2024, a pri pozitívnych výsledkoch môže byť jeho kapacita značne zvýšená. Plávajúce solárne panely nemusia byť umiestnené iba na otvorenom mori – v Španielsku aj Poľsku sa prednedávnom dokončili nové projekty, ktoré umiestnili solárne panely na umelo vytvorených vodných útvaroch. S dobou ide v tomto prípade aj susedná Česká republika. Tieto projekty majú, mimo iné, poskytovať zdroj čistej elektriny pre priľahlé komunity a kancelárske komplexy.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek