Aké pokroky sleduje Európa pri plávajúcich solárnych elektrárňach?

SAPI
23. 11. 2022Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít. Jedným príkladom je holandsko-nórske konzorcium SolarDuck, ktorému sa na vývoj solárnej farmy v Severnom mori podarilo získať od holandskej vlády financovanie vo výške takmer 8 miliónov eur. Pilotný projekt o kapacite 500 kW bude spustený v roku 2024, a pri pozitívnych výsledkoch môže byť jeho kapacita značne zvýšená. Plávajúce solárne panely nemusia byť umiestnené iba na otvorenom mori – v Španielsku aj Poľsku sa prednedávnom dokončili nové projekty, ktoré umiestnili solárne panely na umelo vytvorených vodných útvaroch. S dobou ide v tomto prípade aj susedná Česká republika. Tieto projekty majú, mimo iné, poskytovať zdroj čistej elektriny pre priľahlé komunity a kancelárske komplexy.

Komentáre

Súvisiace

Nemecko predstavilo stratégiu pre rozvoj fotovoltiky

Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.

29. 03. 2023VIAC

 

OZE v roku 2022 narástli celosvetovo takmer o 10%

Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.

29. 03. 2023VIAC

 

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek