Aké pokroky sleduje Európa pri plávajúcich solárnych elektrárňach?

SAPI
23. 11. 2022Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít. Jedným príkladom je holandsko-nórske konzorcium SolarDuck, ktorému sa na vývoj solárnej farmy v Severnom mori podarilo získať od holandskej vlády financovanie vo výške takmer 8 miliónov eur. Pilotný projekt o kapacite 500 kW bude spustený v roku 2024, a pri pozitívnych výsledkoch môže byť jeho kapacita značne zvýšená. Plávajúce solárne panely nemusia byť umiestnené iba na otvorenom mori – v Španielsku aj Poľsku sa prednedávnom dokončili nové projekty, ktoré umiestnili solárne panely na umelo vytvorených vodných útvaroch. S dobou ide v tomto prípade aj susedná Česká republika. Tieto projekty majú, mimo iné, poskytovať zdroj čistej elektriny pre priľahlé komunity a kancelárske komplexy.

Komentáre

Súvisiace

Inštalácia fotovoltiky v českých pamiatkových zónach by sa mohla stať jednoduchšia

Ministerstvo kultury ČR a Národní památkový ústav pripravili metodiku, na základe ktorej by sa mali v budúcnosti posudzovať žiadosti o inštaláciu strešných solárnych panelov vo vymedzených pamiatkových zónach.

23. 11. 2022VIAC

 

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

 

Fínska spoločnosť investuje do OZE v Šali

Fínska spoločnosť Peikko sa tvárou v tvár narastajúcim cenám energií rozhodla pre obrovskú investíciu do vlastnej fotovoltiky. Panely za približne 400-tisíc eur majú vyrásť na strechách ich výrobných priestorov v Šali.

16. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek