Fotovoltika je premena slnečnej energie na energiu elektrickú, ktorá prebieha vďaka fotovoltickému efektu. Ten nastáva v kremíkových polovodičových vrstvách fotovoltických panelov, tvarovo podobných slnečným kolektorom. Alternatívou k monokryštalickému alebo polykryštalickému kremíku sú tzv. „tenké vrstvy“ (thin-films), založené na báze chemických zlúčenín (napr. CdTe - Cadmium Telluride alebo CIS – Copper Indium Diselenide), ktoré sa nanášajú v jednej alebo viacerých vrstvách na podklad vyrobený zväčša z plastu. Tie sa ale na Slovensku používajú minimálne.

- Patrí medzi obnoviteľné zdroje energie a funguje iba vďaka žiareniu zo Slnka, ktoré nám bude k dispozícií najbližších 5-8 miliárd rokov.
- Znižuje závislosť od elektriny produkovanej z jadrových elektrárni, či nutnosť výstavby ďalších uhoľných elektrární, ktoré negatívne zasahujú do zdravia nás všetkých. Je to vhodná technológia pre lokálnu výrobu elektrickej energie, bez nutnosti dlhých transportov.
- Technológia funguje zväčša na báze kremíka, ktorý patrí na zemi medzi najrozšírenejšie prvky.
- Pri výrobe elektrickej energie nevznikajú skleníkové plyny (napr. CO2) a ani iné nebezpečné, znečisťujúce látky. Ide o bezhlučnú výrobu.
- Energia spotrebovaná pri výrobe jedného fotovoltického panelu sa vyprodukuje za niečo vyše roka, to je teda čas, za ktorý fotovoltický panel vyrobí toľko elektriny, koľko sa do neho investovalo
- Pri malých inštaláciách je možné prispôsobiť projekt vzhľadu fasády, či domu, a teda nie je nutné pre ňu hľadať špeciálne miesto na inštaláciu.
- Systém sa dá pomerne jednoducho zväčšiť, či zmenšiť, teda flexibilne reagovať na potreby užívateľov, vzhľadom k zmenám spotreby elektrickej energie.

Jednotlivé fotovoltické panely sa navzájom spájajú do radov a niekoľko radov tak spolu vytvára fotovoltický generátor. Fotovoltické generátory môžu byť umiestnené na strechách, fasádach budov alebo inštalované priamo na zemi. V zásade rozlišujeme dva typy zapojenia generátorov:
Sieťové systémy, ktorých časť produkcie elektrickej energie je odovzdaná do verejnej elektrickej siete často za vopred dohodnutú výkupnú cenu, prípadne trhovú cenu (v závislosti od platnej legislatívy). Čoraz častejšie sa aplikuje tzv. net-metering, teda zápočtový systém vyrobenej a odobratej elektrickej energie. Akousi nadstavbou sieťového systému je systém, ktorého celú produkciu výrobca spotrebuje a do siete neodovzdáva nič.
Ostrovné systémy sú systémy priamo napojené na spotrebič (napr. aj celý dom). V tomto prípade je tak fotovoltický generátor, ako aj spotrebič galvanicky oddelený od distribučnej sústavy. Často je vyprodukovaná elektrická energia, ktorá sa nespotrebováva v reálnom čase, zálohovaná pomocou batérií.
Výhody fotovoltiky
- Solárna energia je zadarmo a je
dostupná všade na svete. Fotovoltika je navyše jedným z
najekologickejších spôsobov výroby elektrickej energie (meraná pomocou uhlíkovej stopy a energetickej návratnosti).
- Pri správnom posúdení miesta inštalácie a odporúčaní pre dizajn ide o investíciu s nízkym rizikom a istou návratnosťou.
- Fotovoltika je cenovo dostupná a v súčasnosti sa už bez akýchkoľvek dotácií návratnosť investície na Slovensku pohybuje v rozmedzí 6 - 10 rokov.
- Fotovoltika si vyžaduje minimálnu údržbu a technologické komponenty sú vysoko spoľahlivé s dlhou dobou technickej životnosti.
- Pri využívaní fotovoltiky sa stávate výrobcom elektrickej energie a prispievate k dekarbonizácie slovenského energetického mixu.
- Efektívne využívanie energie z fotovoltiky významne zvyšuje vašu energetickú nezávislosť a redukuje negatívne dopady energetických kríz.