Zelená domácnostiam s novými podmienkami a ďalším odkladom

SAPI
03. 07. 2024
Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo novú podobu projektu Zelená domácnostiam. Tú oproti predchádzajúcim plánom sprevádza hneď niekoľko zmien. V prvom rade sa mení prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivými krajmi, kde sa doteraz počítalo s alokáciou 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj, ktorý nebol doteraz súčasťou projektu. Po novom sa táto čiastka zníži, aby bola na približne rovnakej úrovni s ostatnými krajmi. Mení sa tiež výška podpory pre jednotlivé technológie OZE a pribudol aj špeciálny podprojekt Zelená solidarita, určený pre nízkopríjmové domácnosti. Ako však SAPI poznamenala, najväčším problémom nie je aktuálne náhla zmena podmienok, ale hlavne to, že sa ešte stále nevyplácajú poukážky, ktoré boli domácnostiam a firmám sľúbené už pred 7 mesiacmi. Rezort hospodárstva teraz navyše počíta s odkladom o niekoľko ďalších týždňov, ktoré budú potrebné na implementáciu zmien v podmienkach Zelenej domácnostiam. Tento projekt dlhodobo chválime a pokladáme ho za jeden z hlavných dôvodov pre rekordné nárasty v inštalovanom výkone fotovoltiky na Slovensku. Ak však bude jeho fungovanie naďalej takto blokované, tak môže spôsobiť najväčšie problémy práve tým, komu má pomôcť - samotným domácnostiam.

Komentáre

Súvisiace

SAPI apeluje na MH SR, aby bezodkladne spustilo vydávanie poukážok k Zelenej domácnostiam a tiež program Zelená podnikom

Ministerstvo hospodárstva konečne predstavilo novú podobu programu Zelená domácnostiam. Mení sa alokácia rozpočtu medzi jednotlivé kraje, ako aj výška dotácií pred jednotlivé OZE.

28. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

 

SAPI vyzýva MH SR, aby umožnilo vydávania poukážok do programu Zelená domácnostiam

Štát doteraz nezačal vydávať poukážky na inštalácie realizované od 30. októbra 2023. Poukážky pritom SIEA sľubovala na stránkach programu Zelená domácnostiam vydať v priebehu prvého kvartálu 2024. Podľa informácií Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) sa má čakať na finálne schválenie Ministerstvom hospodárstva SR (MH SR).

10. 04. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek