Začne Slovensko naplno využívať potenciál OZE?

SAPI
01. 03. 2022O potenciáli OZE začalo hovoriť aj hnutie Greenpeace, ktoré zdôrazňuje, že Slovensko má výborné predpoklady pre rozvoj zelených zdrojov, no napriek tomu je rozvoj pomalý. Na tento problém SAPI upozorňuje už roky a o konkrétnych príčinách písal minulý týždeň aj riaditeľa Ján Karaba pre portál Euractiv.sk. Je to smutné, keďže súčasná geopolitická situácia predpoklady na rozvoj OZE výrazne zlepšila a potvrdzuje to aj záujem investorov nie len na Slovensku, ale všade vo svete. Americká vláda napríklad minulý týždeň oznámila rekordnú investíciu 4,37 miliardy dolárov do veterných elektrární, ktoré majú vzniknúť pri pobreží New Yorku a New Jersey. Ministerstvo hospodárstva SR však sľubuje zverejnenie prvých výziev už v apríli a my predstaviteľom MH SR úprimne držíme palce, aby sa termín podarilo stihnúť.

Komentáre

Súvisiace

Dôležitá diskusia o budúcnosti slovenskej energetiky

EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.

28. 06. 2023VIAC

 

Ministerstvo hospodárstva nestihlo ďalší termín

Celosvetový trend zachytený v predchádzajúcej správe je pozitívny, návrat do slovenských reálií nás však trošku schladí. Rezort hospodárstva totiž nestihol poslať Európskej komisii k 15. marcu správu o pokroku v plnení svojho národného energetického plánu.

05. 04. 2023VIAC

 

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek