Výrobcovia z OZE sa nevzdávajú: Poslali otvorený list poslancom NR SR

SAPI
25. 05. 2020V polovici marca 2020 zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na svojej webovej stránke zoznam výrobcov elektriny prevádzkujúcich zariadenia na výrobu elektriny, ktorým zaniklo právo na podporu. Dôvodom malo byť nezaplatenie dlžného poistného a to bez ohľadu na jeho výšku, dĺžku omeškania a najmä bez ohľadu na to, že výrobcovia dlžné poistné už medzičasom uhradili. Neprimerané sankcie, ktoré zoznam so sebou prináša sú pre väčšinu poškodených výrobcov likvidačné. Okrem podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) je ohrozených aj 1500 pracovných miest, ktoré by zanikli spolu s poškodenými firmami.

 

Vo veci už zasadol mimoriadny Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, po ktorom nasledovala aj tlačová konferencia, na ktorej hovorili okrem poškodených výrobcov aj poslanci NR SR a zástupcovia Slovenskej asociácie fotovolického priemyslu a OZE (SAPI) aj Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA). Spolu až 104 výrobcom ide o svoju existenciu a aj keby sa chceli venovať len svojmu podnikaniu, nemôžu sa v tomto boji o svoje práva vzdať. Aj preto sa rozhodli napísať otvorený list o svojich osudoch a poslať ho poslancom NR SR s prosbou o rýchlu pomoc. ÚRSO od svojich praktík nehodlá upustiť a jedinou záchranou pre poškodených výrobcov tak ostáva zmena legislatívy. Tá je pri súčasnom nastavení koalície nevyhnutná, no ak má naozaj výrobcom pomôcť, musí prísť veľmi rýchlo.

 

Tu nájdete plné znenie otvoreného listu výrobcov, ktorý dnes v mene všetkých výrobcov poslala poslancom NR SR pani Katarína Svobodová. V liste nájdete príbehy poctivých malých podnikateľov, ktorí doplácajú na svojvôľu mocných a návrh na predloženie už pripravenej novely zákona, ktorá by obnovila vyplácanie podpory a najmä zabránila nezmyselnej povinnosti podporu za celé tie roky vracať.

Komentáre

Súvisiace

Štát začal riešiť historický dlh

OKTE je zúčtovateľom podpory len prvý rok a už sa ocitá vo vážnych problémoch, keďže má sekeru vo výške viac než 100 miliónov eur. Situácia je dôsledkom neodbornej regulácie bývalého vedenia ÚRSO, ktorá zároveň spôsobila aj tzv. historický dlh voči distribučným spoločnostiam, vo výške viac než 300 miliónov eur.

30. 11. 2020VIAC

 

Črtajú sa nové riešenia pri podpore OZE

Repowering začína naberať konkrétny tvar. K téme už sedelo Ministerstvo hospodárstva a ÚRSO, pričom na spoločnej tlačovej konferencii predstavili základné rámce.

24. 11. 2020VIAC

 

Repowering môže stabilizovať financovanie rozvoja OZE

Minister hospodárstva Richard Sulík a riaditeľ ÚRSO Andrej Juris včera na tlačovej konferencii predstavili základnú schému repoweringu, teda akéhosi rozloženia objemu grantovej podpory v čase. V praxi by sa tak výrobcom znížili príjmy z doplatku, no zároveň by sa predĺžilo obdobie vyplácania podpory o 5 až 10 rokov. Štát tak môže vyriešiť hneď dva zásadné problémy, ktorým čelí slovenská energetika

20. 11. 2020VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek