Veternú energiu naďalej sprevádzajú mýty, ovplyvňujú aj názory obyvateľov

SAPI
09. 05. 2024
Napriek nedávnym výskumom, ktoré nám ukazovali, že sa vnímanie veternej energie zo strany obyvateľstva postupne obracia k lepšiemu, nám prax ukazuje, že nás ešte stále čaká dlhá cesta k úplnej akceptácii verejnosti. Niekoľko obcí totiž zamietlo projekty na výstavbu veterných parkov v ich blízkosti a to aj napriek dokázateľným ekonomickým benefitom, ktoré by z nich mohli mať. Za hlavné dôvody boli označené obavy z hlučnosti, bezpečnosti a ohrozenia vtáctva - všetky tieto dôvody sú pritom skôr v rovine negatívnych mýtov než faktov. Podľa Jána Lacka zo SAPI za tým stojí najmä neexistujúca skúsenosť verejnosti s veternými elektrárňami. Iba jeden spustený projekt by pritom už mohol prispieť k pozitívnejšiemu vnímaniu veternej energie a postupnému odbúravaniu mýtov. Tejto téme  sa venoval aj EURACTIV v nedávnej diskusii s expertmi a zástupcami samospráv.

Komentáre

Súvisiace

Zaberajú veterné parky príliš veľa miesta? Ukazuje sa, že to nemusí byť úplne pravda

Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov

09. 05. 2024VIAC

 

Väčšina Slovákov je za vyššie využitie vetra, oslabuje aj NIMBY syndróm

nedávneho prieskumu verejnej mienky z dielne agentúry IPSOS, ktorý bol pripravený pre Národnú implementačnú a koordinačnú agentúru, vyplýva, že až približne 70 % percentám obyvateľov sa pozdáva myšlienka výstavby veterných parkov na území Slovenska.

28. 03. 2024VIAC

 

Jednoduchšie povoľovanie veterných elektrární mešká, zelená energia môže chýbať významným investorom

Meškanie míľnikov zameraných na zjednotenie a zjednodušenie povoľovania veterných elektrární nemusí znamenať len riziko pre čerpanie peňazí určených na túto oblasť z Plánu obnovy a odolnosti SR. Významní investori, akým je aj automobilka Volvo Cars vo Valalikoch, môžu mať problém s dostupnosťou nimi požadovanej zelenej elektriny.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek