Napriek nedávnym výskumom, ktoré nám ukazovali, že sa vnímanie veternej energie zo strany obyvateľstva postupne obracia k lepšiemu, nám prax ukazuje, že nás ešte stále čaká dlhá cesta k úplnej akceptácii verejnosti. Niekoľko obcí totiž zamietlo projekty na výstavbu veterných parkov v ich blízkosti a to aj napriek dokázateľným ekonomickým benefitom, ktoré by z nich mohli mať. Za hlavné dôvody boli označené obavy z hlučnosti, bezpečnosti a ohrozenia vtáctva - všetky tieto dôvody sú pritom skôr v rovine negatívnych mýtov než faktov. Podľa Jána Lacka zo SAPI za tým stojí najmä neexistujúca skúsenosť verejnosti s veternými elektrárňami. Iba jeden spustený projekt by pritom už mohol prispieť k pozitívnejšiemu vnímaniu veternej energie a postupnému odbúravaniu mýtov. Tejto téme sa venoval aj EURACTIV v nedávnej diskusii s expertmi a zástupcami samospráv.
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Zníženie minimálnych odstupov veterných elektrární od obývaných oblastí je správny krok k rozvoju veternej energetiky na Slovensku. Významnej časti aktuálne pripravovaných projektov veterných parkov tak ubudla jedna z neprekonateľných bariér pre ich realizáciu.
31. 07. 2024VIAC →
Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov
09. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek