ÚRSO rieši "prekompenzácie" výrobcov energie

SAPI
26. 05. 2020Podľa najnovšieho a prekvapivého vyjadrenia predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka, ktoré zaznelo na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru pre hospodárske záležitosti (VHZ), na ktorom sa riešil čierny zoznam výrobcov, ÚRSO preveruje výrobcov ohľadne akejsi "prekompenzácie" podpory. Jahnátek tvrdí, že ÚRSO preveril už 63 výrobcov a podľa hovorcu ÚRSO R. Igaza v 52 prípadoch úrad zistil túto prekompenzáciu, a to v celkovom rozsahu 103 miliónov eur.


 

Tieto informácie od predsedu ÚRSO a jeho hovorcu vzbudzujú niektoré podstatné otázky, napríklad: Ktoré ustanovenia legislatívy dávajú úradu kompetenciu preverovať u výrobcov túto údajnú prekompenzáciu? Na základe akého postupu a kritérií úrad zisťuje a vypočítava túto prekompenzáciu u výrobcov? Prečo by mala byť problémom skutočnosť, že po takmer 10 rokoch od spustenia do prevádzky si niektorí výrobcovia už splatili investičné náklady na výstavbu svojich zariadení? Na základe akej logiky úrad kontroluje primeranosť podpory, ktorej pravidlá nastavil vlastnými vyhláškami a potvrdil cenovými rozhodnutiami pre výrobcov?


 

Na tieto otázky úrad tradične neposkytol odpovede a zrejme sa tak v rámci "transparentnosti" jeho konania znova nechystá urobiť. Nechajme sa však príjemne prekvapiť, ak by to nakoniec chcel vysvetliť.

Komentáre

Súvisiace

SAPI: Zníženie G-komponentu nezaplatia spotrebitelia

Dnes (29. september 2021) skončilo medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) k novele Zákona o podpore OZE. Novela prináša viacero komplexných zmien, spomedzi ktorých patrí medzi najkľúčovejšie problematika G-komponentu. Poplatok za prístup do distribučnej sústavy spôsobuje už roky obrovské problémy v slovenskej energetike.

29. 09. 2021VIAC

 

ÚRSO prehodnotí pripojovacie poplatky a G-komponent

Výška G-komponentu bude snáď konečne znížená. URSO dáva do pripomienkového konania návrh vyhlášky č. 18/2017 pričom poplatok za prístup do distribučnej sústavy (G-komponent) bude znížený z 30 % na 10 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity, čo výrobcom ušetrí spolu vyše 30 miliónov eur ročne.

17. 09. 2021VIAC

 

Rozvoj OZE na Slovensku stále nenapĺňa očakávania

Všimli sme si, že sa v médiách začína hovoriť o solárnom boome, ktorý má byť dôsledkom nedávnych opatrení ÚRSO.

18. 08. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek