SKI a SAPI na CEEC 2019

SAPI
22. 11. 2019V dňoch 18. – 19. november prebehol ďalší ročník prestížnej energetickej konferencie Central European Energy Conference (CEEC) 2019, ktorá sa už 13. rok podrobne venovala najhorúcejším energetickým otázkam v našom regióne. V paneli venovanom obnoviteľným zdrojom a dosiahnuteľnosti cieľov pre rok 2020 diskutoval za Slovenskú klimatickú iniciatívu (SKI) a Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) aj riaditeľ SAPI Ján Karaba. 

 

Hlavnou témou bol, prirodzene, záväzný cieľ SR voči EÚ, ktorým je podiel OZE na domácej spotrebe energie vo výške 14%. Medzi diskutujúcimi panovala všeobecná zhoda v tom, že tento záväzok nebude takmer určite splnený a to z nasledujúcich dôvodov:

 

  1. Takmer 6 rokov trvajúci stopstav na pripájanie nových zdrojov
  2. Nedostatočné tempo obnovy budov – aktuálne 1% ročne, malo by byť 3%
  3. Nedostatok účinných opatrení v sektore dopravy – to je ale problém v celej EÚ
  4. Slovenská vláda pochybila pri nastavovaní systému podpory OZE a túto chybu, sprevádzanú nedostatkom informácií a komunikácie s účastníkmi trhu, sa podarilo odstrániť až teraz
  5. Stúpajúca finálna spotreba energie (kvôli zahraničným investíciám do priemyslu) pri nezmenenej výrobe OZE znižuje podiel zelených zdrojov.

 

K splneniu cieľa by údajne mohlo Slovensko priblížiť prelomenie stopstavu, v podobe nových opatrení – aukcie a lokálny zdroj. Ján Karaba ale v paneli konštatoval, že sa dostatočnú kapacitu OZE nepodarí vybudovať aj napriek novým „podporným“ opatreniam. Ďalšie ciele, do roku 2030 bude určite možné dosiahnuť, no bude si to vyžadovať správne nastavenie politických opatrení. 

 

Komentáre

Súvisiace

Solární energie a akumulace v ČR

Už 30. mája nás v Prahe privíta Solární asociace na 7. ročníku konferencie Solární energie a akumulace v ČR. Počas celodenného programu sa otvoria najaktuálnejšie témy v oblasti obnoviteľných zdrojov.

16. 05. 2023VIAC

 

Registrácia na SAPI Energy Conference 2023 je oficiálne spustená

Od dnešného dňa máte možnosť zaregistrovať sa na tohtoročnú SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 4. a 5. októbra v Hoteli Senec. Dvojdňový program, ako aj registračný formulár, môžete nájsť na našej webovej stránke.

03. 05. 2023VIAC

 

Odkiaľ vietor fúka? Ako ďalej s  veternou energiou na Slovensku

Portál EURACTIV Slovensko Vás pozýva na online diskusiu s názvom Odkiaľ vietor fúka? Ako ďalej s  veternou energiou na Slovensku, ktorá sa uskutoční 18.4.2023 v čase od 10:00 do 11:30.

27. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek