SKI a SAPI na CEEC 2019

SAPI
22. 11. 2019V dňoch 18. – 19. november prebehol ďalší ročník prestížnej energetickej konferencie Central European Energy Conference (CEEC) 2019, ktorá sa už 13. rok podrobne venovala najhorúcejším energetickým otázkam v našom regióne. V paneli venovanom obnoviteľným zdrojom a dosiahnuteľnosti cieľov pre rok 2020 diskutoval za Slovenskú klimatickú iniciatívu (SKI) a Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) aj riaditeľ SAPI Ján Karaba. 

 

Hlavnou témou bol, prirodzene, záväzný cieľ SR voči EÚ, ktorým je podiel OZE na domácej spotrebe energie vo výške 14%. Medzi diskutujúcimi panovala všeobecná zhoda v tom, že tento záväzok nebude takmer určite splnený a to z nasledujúcich dôvodov:

 

  1. Takmer 6 rokov trvajúci stopstav na pripájanie nových zdrojov
  2. Nedostatočné tempo obnovy budov – aktuálne 1% ročne, malo by byť 3%
  3. Nedostatok účinných opatrení v sektore dopravy – to je ale problém v celej EÚ
  4. Slovenská vláda pochybila pri nastavovaní systému podpory OZE a túto chybu, sprevádzanú nedostatkom informácií a komunikácie s účastníkmi trhu, sa podarilo odstrániť až teraz
  5. Stúpajúca finálna spotreba energie (kvôli zahraničným investíciám do priemyslu) pri nezmenenej výrobe OZE znižuje podiel zelených zdrojov.

 

K splneniu cieľa by údajne mohlo Slovensko priblížiť prelomenie stopstavu, v podobe nových opatrení – aukcie a lokálny zdroj. Ján Karaba ale v paneli konštatoval, že sa dostatočnú kapacitu OZE nepodarí vybudovať aj napriek novým „podporným“ opatreniam. Ďalšie ciele, do roku 2030 bude určite možné dosiahnuť, no bude si to vyžadovať správne nastavenie politických opatrení. 

 

Komentáre

Súvisiace

Praha pozitívnym príkladom pre slovenské mestá v pláne na uhlíkovú neutralitu

Konferencia CEEC 21 priniesla zaujímavý panel vyhradený téme angažovanosti miest do dekarbonizačných snáh. Vedúce postavenie v snahách o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 má v Českej republike hlavné mesto Praha, ktorá by mohla byť pozitívnym príkladom aj pre slovenské mestá.

29. 11. 2021VIAC

 

SAPI partnerom Bratislavských správcovských dní

Naša asociácia rozvíja aktivity v rôznych sektoroch a tento rok sme sa prémiovo stali aj partnerom podujatia, zameraného na využívanie OZE v bytových domoch - Bratislavské správcovské dni, ktoré prebehne v dňoch 10. a 11. novembra 2021.

02. 11. 2021VIAC

 

Pozvánka na Smart Energy Forum 11. novembra 2021 v Prahe.

O problematike agrovoltiky a aktuálnych trendoch vo fotovoltike budú diskutovať poprední svetoví experti už na 7. ročníku medzinárodnej konferencie Smart Energy Forum, ktorá sa uskutoční 11. novembra 2021 v Prahe.

02. 11. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek