SKI a SAPI na CEEC 2019

01.01.1970

SAPI
22. 11. 2019V dňoch 18. – 19. november prebehol ďalší ročník prestížnej energetickej konferencie Central European Energy Conference (CEEC) 2019, ktorá sa už 13. rok podrobne venovala najhorúcejším energetickým otázkam v našom regióne. V paneli venovanom obnoviteľným zdrojom a dosiahnuteľnosti cieľov pre rok 2020 diskutoval za Slovenskú klimatickú iniciatívu (SKI) a Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) aj riaditeľ SAPI Ján Karaba. 

 

Hlavnou témou bol, prirodzene, záväzný cieľ SR voči EÚ, ktorým je podiel OZE na domácej spotrebe energie vo výške 14%. Medzi diskutujúcimi panovala všeobecná zhoda v tom, že tento záväzok nebude takmer určite splnený a to z nasledujúcich dôvodov:

 

  1. Takmer 6 rokov trvajúci stopstav na pripájanie nových zdrojov
  2. Nedostatočné tempo obnovy budov – aktuálne 1% ročne, malo by byť 3%
  3. Nedostatok účinných opatrení v sektore dopravy – to je ale problém v celej EÚ
  4. Slovenská vláda pochybila pri nastavovaní systému podpory OZE a túto chybu, sprevádzanú nedostatkom informácií a komunikácie s účastníkmi trhu, sa podarilo odstrániť až teraz
  5. Stúpajúca finálna spotreba energie (kvôli zahraničným investíciám do priemyslu) pri nezmenenej výrobe OZE znižuje podiel zelených zdrojov.

 

K splneniu cieľa by údajne mohlo Slovensko priblížiť prelomenie stopstavu, v podobe nových opatrení – aukcie a lokálny zdroj. Ján Karaba ale v paneli konštatoval, že sa dostatočnú kapacitu OZE nepodarí vybudovať aj napriek novým „podporným“ opatreniam. Ďalšie ciele, do roku 2030 bude určite možné dosiahnuť, no bude si to vyžadovať správne nastavenie politických opatrení. 

 

Komentáre

Súvisiace

Pozvánka na online diskusiu MH SR na tému Návrh novely zákona č. 309/2009 Z. z. – prolongácia podpory pre OZE

MH SR si vás dovoľuje touto cestou pozvať na online diskusiu MH SR na tému Návrh novely zákona č. 309/2009 Z. z. – prolongácia podpory pre OZE.

09. 06. 2021VIAC

 

Pozvánka na konferenciu „VYKUROVANIE 2021“

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia v dňoch 21.-25.6.2021 organizuje 29. medzinárodnú vedecko-odbornú konferenciu so zahraničnou účasťou VYKUROVANIE 2021

09. 06. 2021VIAC

 

Diskusia: Zelená energia v čase klimatickej krízy

SKI v spolupráci so SAPI organizovala v piatok diskusiu pod názvom Zelená energia v čase v čase klimatickej krízy, ktorej sa za SAPI zúčastnil aj riaditeľ Ján Karaba, ktorý predstavil dokument „Kritériá udržateľnosti OZE“. Spolu s ním následne diskutoval aj Karol Galek, Michal Kiča, Martina Paulíková a Pavol Široký.

07. 06. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek