SKI a SAPI na CEEC 2019

SAPI
22. 11. 2019V dňoch 18. – 19. november prebehol ďalší ročník prestížnej energetickej konferencie Central European Energy Conference (CEEC) 2019, ktorá sa už 13. rok podrobne venovala najhorúcejším energetickým otázkam v našom regióne. V paneli venovanom obnoviteľným zdrojom a dosiahnuteľnosti cieľov pre rok 2020 diskutoval za Slovenskú klimatickú iniciatívu (SKI) a Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) aj riaditeľ SAPI Ján Karaba. 

 

Hlavnou témou bol, prirodzene, záväzný cieľ SR voči EÚ, ktorým je podiel OZE na domácej spotrebe energie vo výške 14%. Medzi diskutujúcimi panovala všeobecná zhoda v tom, že tento záväzok nebude takmer určite splnený a to z nasledujúcich dôvodov:

 

  1. Takmer 6 rokov trvajúci stopstav na pripájanie nových zdrojov
  2. Nedostatočné tempo obnovy budov – aktuálne 1% ročne, malo by byť 3%
  3. Nedostatok účinných opatrení v sektore dopravy – to je ale problém v celej EÚ
  4. Slovenská vláda pochybila pri nastavovaní systému podpory OZE a túto chybu, sprevádzanú nedostatkom informácií a komunikácie s účastníkmi trhu, sa podarilo odstrániť až teraz
  5. Stúpajúca finálna spotreba energie (kvôli zahraničným investíciám do priemyslu) pri nezmenenej výrobe OZE znižuje podiel zelených zdrojov.

 

K splneniu cieľa by údajne mohlo Slovensko priblížiť prelomenie stopstavu, v podobe nových opatrení – aukcie a lokálny zdroj. Ján Karaba ale v paneli konštatoval, že sa dostatočnú kapacitu OZE nepodarí vybudovať aj napriek novým „podporným“ opatreniam. Ďalšie ciele, do roku 2030 bude určite možné dosiahnuť, no bude si to vyžadovať správne nastavenie politických opatrení. 

 

Komentáre

Súvisiace

SAPI ENERGY CONFERENCE 2024

Pozývame Vás na 14. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 22. a 23. mája v Hoteli Senec****.

01. 02. 2024VIAC

 

STREDOEURÓPSKA ENERGETICKÁ KONFERENCIA

Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) Vás pozýva na 17. ročník Stredoeurópskej energetickej konferencie (CEEC XVII.): Staré energetické prístupy na križovatke novej geoekonomickej reality, ktorá sa uskutoční v dňoch 20. - 21. novembra 2023 v hoteli Sheraton Bratislava.

02. 11. 2023VIAC

 

Smar Energy Forum 2023: PERC verzus TOPCon: Ako dopadli tohtoročné testy fotovoltických panelov?

Rozhodujúcim kritériom pri voľbe panelov by nemala byť iba cena, ale predovšetkým správanie sa panelov v reálnej prevádzke. Čo preukázali nedávne testy fotovoltických panelov? Vyplatí sa investovať do tradičných panelov typu PERC alebo radšej do panelov novej generácie TOPCon?

02. 10. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek