SAPI: Nová vláda by nemala zabúdať na kľúčovú úlohu rezortu hospodárstva

Ján Karaba

Juraj Vedej

SAPI
12. 03. 2020



TLAČOVÁ SPRÁVA

12. marec 2020

   

SAPI: Nová vláda by nemala zabúdať na kľúčovú úlohu rezortu hospodárstva

 

Výsledky volieb naznačili aj zmenu smerovania Slovenska v klimatickej oblasti a zmenu ekologického zmýšľania. Strany, ktoré aktuálne rokujú o vytvorení koalície mali silné environmentálne programy, žiaľ, v doterajších rokovaniach sa to veľmi nepremietalo a medializované informácie sa sústredili skôr na silové rezorty.

 

Strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa už počas predvolebnej kampane prezentovali ekologicky orientovanými programami a klimatickú zmenu, ekológiu, či zelenú energetiku v nich stavali do popredia. Záujem o zelené témy jasne deklarovali zástupcovia strán OĽaNO, SaS a Za ľudí aj v politickej diskusii na výročnom seminári Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorý sa uskutočnil v prvej polovici novembra 2019. Environmentálne zameranie programov jednotlivých politických strán reflektovalo aj súčasné nastavenie spoločnosti. Podľa prieskumu Slovenskej klimatickej iniciatívy, ktorej je SAPI zakladajúcim členom, identifikovali Slováci klimatickú zmenu a jej dôsledky ako jednu z 5 najdôležitejších tém, ktorým by sa budúca vláda mala venovať.

 

„Napriek deklarovaným záujmom o problematiku klimatickej krízy a napriek veľkému tlaku verejnosti aj Európskej únie sa o téme v rokovaniach o budúcej vláde verejne veľa nehovorilo. Pozorne sme sledovali medializované informácie a mrzelo nás, že ani jedna zo strán, ktoré sa chválili svojimi environmentálnymi programami nemala ako prioritu ministerstvo hospodárstva. A pritom je to práve minister hospodárstva, ktorý má v rukách celý energetický sektor a má aj vplyv na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý má odvetvie regulovať a prispievať k transparentnosti a rovnakým podmienkam pre všetkých hráčov,“ upozorňuje Ján Karaba, riaditeľ SAPI.

 

„Až 10 dní po voľbách sa objavili prvé informácie o možnom zložení vlády, v ktorých figuroval aj kandidát na ministra hospodárstva. Ako asociácii nám nezáleží na tom, ktorá strana ministerstvo získa. Pre nás je dôležité, aby človek na pozícii ministra rozumel potrebe čistej energetiky a snažil sa podnikať kroky smerom k jej dosiahnutiu,“ vysvetľuje Ján Karaba. „Eduard Heger, o ktorom sa v tejto súvislosti písalo, sa o energetiku a obnoviteľné zdroje zaujímal už ako poslanec, viackrát sa zúčastnil aj nášho výročného seminára a otvorene s nami hovoril o problémoch aj možných riešeniach. Orientuje sa v problematike a je to rozhodne jeden z ľudí, ktorého si viem predstaviť na čele tak kľúčového rezortu, akým je ministerstvo hospodárstva,“ uzatvára riaditeľ SAPI.

  

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

Dôležitá diskusia o budúcnosti slovenskej energetiky

EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.

28. 06. 2023VIAC

 

Ministerstvo hospodárstva nestihlo ďalší termín

Celosvetový trend zachytený v predchádzajúcej správe je pozitívny, návrat do slovenských reálií nás však trošku schladí. Rezort hospodárstva totiž nestihol poslať Európskej komisii k 15. marcu správu o pokroku v plnení svojho národného energetického plánu.

05. 04. 2023VIAC

 

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek