SAPI na SME konferencii diskutovalo o energetickom mixe budúcnosti

SAPI
25. 05. 2021SAPI sa prostredníctvom riaditeľa Jána Karabu zúčastnilo konferencie SME na tému „Udržateľná energetika je odvetvie budúcnosti.“ Ján Karaba diskutoval v dvoch tematických blokoch. Hneď v prvom bloku sa zúčastnil debaty o podobe energetického mixu, o ktorom diskutoval spolu s Ladislavom Mikom (Zastúpenie EK na Slovensku), Karolom Galekom (MH SR), Martinom Dudákom (SPP), Robertom Jambrichom (Slovenské elektrárne) a europoslancami Hajšelom a Hojsíkom. Ján Karaba zdôraznil, že Slovensko nie je v oblasti klimatickej politiky dosť ambiciózne a vyjadril názor, že ku klimatickej agende je potrebné postaviť sa čelom, čomu sa Slovensko zatiaľ vyhýba. Riaditeľ SAPI vyjadril tiež presvedčenie, že zvyšujúci sa dopyt po elektrickej energii treba pokryť z obnoviteľných zdrojov, pričom aktuálne sa ako najekonomickejšie javia fotovoltika a veterná energetika. V druhom diskusnom bloku s názvom ,,Zelená transformácia energetiky“ Ján Karaba pripomenul, že trh by mal byť nediskriminačný. Na Slovensku by mala byť cítiť väčšia snaha o dereguláciu energetiky, pričom úloha štátu je, aby samotní občania začali energetike viac rozumieť. Ján Karaba sa spolu s Szabolcsom Hodosym (URSO) a Ľubicou Ragulovou (EY) zhodli na potrebe novelizácie energetického zákona a definovaní termínov ako energetická komunita či akumulácia.

Komentáre

Súvisiace

Solární energie a akumulace 2024

Dvojdenný formát tohtoročnej konferencie poskytne dostatočný priestor pre diskusiu o komplexných otázkach spojených s výrobou energie.

24. 04. 2024VIAC

 

Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov

Hybridná (prezenčná & virtuálna) konferencia smart metering/smart grid (14. ročník)

17. 04. 2024VIAC

 

Energetické spoločenstvá a zdieľanie elektriny

Energetické spoločenstvá prinášajú pre svojich členov mnohé benefity vo viacerých krajinách Európskej únie. Pomáhajú tlmiť energetické krízy a cenové výkyvy na trhu s elektrinou. Decentralizovaná energetika sa dostala už aj na Slovensko a energetické spoločenstvá je možné vytvárať na úrovni vyšších územných celkov, obcí, malých podnikov a fyzických osôb.

06. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek