Prečo fotovoltické panely s vysokým výkonom vyše 500 Wp nemusia „byť veľkou výhrou“ pre investorov? - Pozvánka na Smart Energy Forum 25.–26.11.2020

SAPI
13. 11. 2020V poslednom čase prichádzajú na trh fotovoltické panely novej generácie. Ich výkon sčasti prekračuje 500 Wp a často je ich možné dostať i ako bifaciálne (obojstranné). Aké majú prednosti a nedostatky? Vyplatí sa do nich investovať alebo radšej staviť na tradičné technológie?

O nových typoch fotovoltických panelov a trendoch sa dozviete viac na online konferencii Smart Energy Forum, ktorá sa bude konať v dňoch 25. – 26. novembra 2020. Na konferencii vystúpi aj Adrian Kočan, vedúci predaja pre región CEE v spoločnosti Q CELLS Europe.

 

Pred konferenciou Smart Energy Forum sme položili pánovi Kočanovi niekoľko otázok týkajúcich sa nových trendov vo fotovoltike.

Počas medzinárodnej výstavy SNEC 2020 v Číne prezentovalo niekoľko popredných výrobcov panelov novinky s výkonom vyše 500 Wp. Čo je hlavnou hybnou silou tejto technológie? Neskrývajú sa tu „nejaké úskalia“?

Fotovoltický priemysel trvalo dosahuje nové rekordy, či už ide o výrobu waferov (kremíkových doštičiek), dizajn článkov, alebo výkon panelov, takže „preteky“ o prekonanie 500 – 550 Wp panelov ako míľnik v brandži boli očakávané aj vítané.

Zvýšenie výkonu len s cieľom samotného „zvýšenia výkonu“ však nemusí nevyhnutne znamenať jedinú budúcnosť dizajnu solárnych panelov či ich očakávaný budúci vývoj. Mnohé z novo uvádzaných panelov na trh s vysokým výkonom sú v súčasnosti schopné dosahovať tieto nominálne hodnoty, ale iba kvôli výraznému zvýšeniu veľkosti a hmotnosti panelov. Stále väčšie panely však tiež znamenajú väčšie problémy z pohľadu inštalácie, upevňovania a dopravy a tiež z pohľadu životnosti a účinnosti.

Q CELLS prišiel s komplexnejším prístupom, ktorý dôkladne balansuje zvýšenie účinnosti v pomere k malému zvýšeniu veľkosti panelov. Napríklad nový rad panelov Q.PEAK DUO XL-G9.3 bez medzier medzi článkami disponuje 156 polenými článkami s výkonom 465 Wp, ale je iba o 1 kg ťažší a o iba o 8,3 cm dlhší než predchádzajúce rady panelov, ale ponúka o 30 Wp vyšší výkon na panel.

Prečo vysoká energetická hustota, ktorú predstavuje hodnota Wp/m2 plochy, hrá dôležitú rolu pri výbere „správneho panelu“ pre strešné FV inštalácie?

To je dobrá otázka, na ktorú existuje jednoduchá odpoveď: Inštalácia panelov na strešné fotovoltické elektrárne zahŕňa v sebe celý rad výziev, ktorým nepomáhajú ani ťažšie, ani väčšie panely. Q CELLS toto rešpektuje, a preto bol nový rad panelov bez medzier medzi článkami predstavený v 3 verziách. Práve verzia so 120 polenými článkami s výkonom  345 Wp pod názvom Q.PEAK DUO BLK-G9 je ideálnym riešením pre strešné inštalácie, pretože váži iba 17,5 kg, a preto je asi o 2,5 kg ľahšia než iné panely v rovnakej výkonovej triede. Upozorňujem, že panely s vysokou energetickou hustotou sú pre inštalatérov veľmi ťažké na zdvíhanie a celkovú manipuláciu.

Koniec nudných webinárov

Po šiestich rokoch bude mať zavedená konferencia a výstava
Smart Energy Forum ako prvá v strednej Európe virtuálnu podobu. V rámci online konferencie a sprievodnej virtuálnej výstavy v dňoch 25. až 26. novembra SEF predstaví riešenia pre modernú energetiku.

Smart Energy Forum prvýkrát prináša prednášky natočené skúsenými filmármi v televíznom štúdiu a tiež živé otázky z publika v rámci online konferencie.

S využitím virtuálnej reality sa prvýkrát v Česku predstavia pomocou virtuálnych stánkov najmodernejšie zelené technológie v oblasti fotovoltiky, akumulácie energie, energetickej sebestačnosti a čistej mobility.

Premiérovo tento rok na
Smart Energy Forum predstavíme praktické riešenia pre agrofotovoltiku a sezónnu akumuláciu energie.

Hlavné témy Smart Energy Forum:

Vývojové trendy v oblasti fotovoltických modulov
Nové obchodné modely s dôrazom na výrobu a akumuláciu zelenej energie na vlastnú spotrebu
Agrofotovoltika a inovácie v oblasti solárnej energetiky a akumulácie energie
Novinky v oblasti legislatívy a dotácií
Optimalizácia prevádzky fotovoltických elektrární a batériových úložísk
● Riešenia pre energetickú sebestačnosť s väzbou na čistú mobilitu a Smart Home
Perspektívy rozvoja fotovoltiky

 

Kľúčoví rečníci konferencie Smart Energy Forum:

Richard Brabec, minister MŽP
René Neděla, zástupca pre energetiku, MPO
Charlie Blair, Managing Director, Gravitricity
Stuart Brannigan, Managing Director, AEG Solar Solutions GmbH
Sascha Krause-Tuenker, Managing Director, Next2Sum Gmbh a mnoho ďalších


Až 41 % zľava pre členov SAPI:

Členom SAPI ponúkame 20 % zľavu na registráciu na online konferenciu Smart Energy Forum. Pri online registrácii je nutné zadať zľavový kupón: SEF20SAPI. Účastníci zo Slovenska navyše ušetria ďalších 21 %, pretože na online konferencie v ČR sa neplatí DPH.

 

Ďalšie informácie o Smart Energy Forum:
Celý program konferencie a informácie o registrácii nájdete na webe Smart Energy Forum.

 

Komentáre

Súvisiace

Solární energie a akumulace v ČR

Už 30. mája nás v Prahe privíta Solární asociace na 7. ročníku konferencie Solární energie a akumulace v ČR. Počas celodenného programu sa otvoria najaktuálnejšie témy v oblasti obnoviteľných zdrojov.

16. 05. 2023VIAC

 

Registrácia na SAPI Energy Conference 2023 je oficiálne spustená

Od dnešného dňa máte možnosť zaregistrovať sa na tohtoročnú SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 4. a 5. októbra v Hoteli Senec. Dvojdňový program, ako aj registračný formulár, môžete nájsť na našej webovej stránke.

03. 05. 2023VIAC

 

Odkiaľ vietor fúka? Ako ďalej s  veternou energiou na Slovensku

Portál EURACTIV Slovensko Vás pozýva na online diskusiu s názvom Odkiaľ vietor fúka? Ako ďalej s  veternou energiou na Slovensku, ktorá sa uskutoční 18.4.2023 v čase od 10:00 do 11:30.

27. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek