Pozvánka na konferenciu

Pavel Šimon
10. 09. 2015Sme na prahu novej éry hybridnej fotovoltiky?

(pozvanie na konferenciu Smart Energy Forum 2015 v Prahe)

Podľa oznámenia Nemeckej fotovoltickej asociácie (BSW-Solar) náklady na inštaláciu systémov na skladovanie elektriny (SSE) poklesli za posledných 18 mesiacov o viac ako 50 %. To sa pozitívne prejavuje na raste hybridných fotovoltických elektrární (HFVE). Nový trend Dopyt po akumulácii elektriny nielen v Nemecku, ale aj v celosvetovom meradle tento rok prudko stúpa. Hlavný podiel majú na tom tieto faktory: prudký pokles cien batérií, štátna podpora, túžba po energetickej sebestačnosti, batériová „grid parita“ a tiež fenomén menom Tesla. V Nemecku, USA, Veľkej Británii, Austrálii nevznikajú len tisíce malých HFVE na skladovanie elektriny vyrobenej v malých FVE na strechách, ale aj stovky utilitných projektov, ktoré predstavujú zásadnú novú obchodnú/investičnú príležitosť pre súčasnú fotovoltiku. Nový trend bude ďalej pokračovať v blízkej budúcnosti. Podľa popredného experta v oblasti SSE Dr. Jana Procházku zo spoločnosti HE3DA s. r. o. sa čoskoro dočkáme ceny pod 100 USD/kWh pre Li-Ion batérie. Batériová parita Vďaka rapídnemu poklesu cien SSE sa v mnohých krajinách dostávame na tzv. batériovú paritu, t. j. bod, keď cena elektriny vyrobenej vo vlastnej fotovoltickej elektrárni a následne uskladnená v SSE je nižšia než cena elektriny nakúpenej z tradičnej distribučnej siete. Batériovú paritu už dosiahlo Bavorsko, Havaj, Kalifornia a celý rad ďalších krajín sveta, kde sú priaznivé podmienky na výrobu slnečnej energie a vysoké ceny elektriny pre koncových zákazníkov. Inými slovami, v mnohých častiach sveta sa už dnes oplatí (často aj bez dotácií) kúpiť hybridnú elektráreň alebo nový SSE a pripojiť ich k súčasnej fotovoltickej elektrárni. Nový trh Už dnes vznikajú veľkokapacitné SSE, ktoré nachádzajú rôzne uplatnenie. Napríklad v Českej republike sa tento rok v rámci projektu e-Šumava realizovala veľkokapacitná HFVE, ktorá umožní zmysluplné prepojenie výroby elektriny zo slnka s jej uskladnením a následným využitím pre elektromobilitu. Práve veľkokapacitné SSE slúžia na peak-Shaving (vyhladenie energetických špičiek a zníženie platieb za ističe) a uskladnenie vlastnej solárnej energie pre následnú spotrebu v noci (úspora oproti dodávkam elektriny zo siete). Vďaka veľkému pokroku na poli SSE a rapídnemu zníženiu cien vzniká úplne nový trh, ktorý zásadným spôsobom ovplyvní v nasledujúcich rokoch nielen fotovoltiku, ale aj elektromobilitu.

Pozvanie na konferenciu Vážení členovia SAPI,

dovoľte, aby som Vás touto formou pozval na 1. ročník konferencie Smart Energy Forum, ktorá sa uskutoční dňa 8. októbra v Prahe vo Wellness Hoteli STEP. Táto konferencia bude venovaná hlavne trendom a technickým novinkám v SSE, ďalej v oblasti praktických aplikácií SSE a tiež riešeniam pre energetickú sebestačnosť domácností a firiem. Na konferencii budú predstavené okrem iného batérie Powerwall od spoločnosti Tesla Energy v rámci systému StorEdge od spoločnosti SolarEdge. Ďalej Vám predstavíme aj špičkové batérie pre domácnosti od Sonnenbatterie, ktoré bude ponúkať ČEZ. Veľký priestor bude venovaný aj predstaveniu veľkokapacitných batérií a ich aplikáciám v praxi. Bližšie informácie o programe a možnosti registrácie na konferenciu nájdete na tomto odkaze. Vieme, že cesta zo Slovenska do Prahy a späť je náročná časovo i finančne. Preto členom SAPI ponúkame zľavu vo výške 30 % z účastníckeho poplatku – detaily pre uplatnenie zľavy nájdete nižšie. Verím, že využijete túto jedinečnú príležitosť a konferenciu navštívite. Teším sa na stretnutie s Vami. Ing. Jaroslav Dorda, MBA organizátor konferencie Smart Energy Forum prevádzkovateľ portálu www.solarninovinky.cz

Špeciálna zľava pre členov SAPI

Účastnícky poplatok na konferenciu Smart Energy Forum: 100 € (nutné informovať organizátora o zľave vo forme zaslania kupónu SAPISEF2015 na e-mail organizátora: info@solarninovinky.cz.) V cene 100 € je zahrnutý vstup na konferenciu, občerstvenie (obed + coffee breaky) a zborník prednášok v elektronickej podobe. Poplatok je možné uhradiť bezplatne bankovým prevodom vo forme europlatby na tento účet: IBAN: CZ7620100000002700099645 SWIFT: FIOBCZPPXXX Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, Praha 1, Česká republika Proforma faktúru vám vystavíme po on-line registrácii na konferencii a originál faktúry pošleme následne elektronickou poštou. Pokiaľ sa rozhodnete pre platbu účastníckeho poplatku na mieste konferencie v Prahe, potom nám to, prosím, nahláste vopred na e-mail: info@solarninovinky.cz.

Komentáre

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek