Obnoviteľné zdroja sa čoraz viac skloňujú ako alternatíva k závislosti od nerastných surovín. Na jednej strane vytvorilo Ministerstvo hospodárstva SR prakticky ideálne podmienky pre podporu domácnosti formou programu Zelená domácnostiam a na strane druhej sa intenzívne hovorí aj o znižovaní závislosti v priemysle. Intenzívnu klimatickú kampaň spustil Greenpeace. Veríme, že k rastúcim snahám sa skutkami (nie len slovami) pridajú aj ďalší členovia vlády, predovšetkým Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré má reálnu moc výraznou mierou urýchliť rozvoj OZE. A v neposlednom rade pevne veríme, že naše európske záväzky nebudú sabotovať médiá publikovaním článkov, obsahujúcich informácie vytrhnuté z kontextu, či dokonca absolútne nezmysly.
EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.
28. 06. 2023VIAC →
Celosvetový trend zachytený v predchádzajúcej správe je pozitívny, návrat do slovenských reálií nás však trošku schladí. Rezort hospodárstva totiž nestihol poslať Európskej komisii k 15. marcu správu o pokroku v plnení svojho národného energetického plánu.
05. 04. 2023VIAC →
Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.
15. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek