Tému podpory OZE na Slovensku opäť otvoril ÚRSO, keď avizoval zmeny. Ako sme už písali v minulotýždňovom spravodaji, po novom by sa mali OZE podporovať v investičnej fáze, teda nie prostredníctvom výkupných cien, ako tomu bývalo doteraz. O podpore OZE sa však hovorí aj na európskej úrovni, nie vždy sú však správy pozitívne. Podľa správy Európskeho zdroja audítorov dostáva fosílna energia v pätnástich krajinách vrátane Slovenska, viac dotácií, než obnoviteľné zdroje, čo nie je príliš lichotivé. V Únii ako celku však našťastie dotácie pre obnoviteľné zdroje prevyšovali dotácie pre fosílne palivá. Podľa audítorov nie je zdaňovanie energií v súlade s klimatickými plánmi únie. Uhlie je zdanené priemerne 2,9 eurami na MWh vyrobenej energie. Zemný plyn, ktorý spôsobuje menej emisií, až 7 eurami na MWh. Podobné je to pri palivách využívaných v doprave – skvapalnený plyn je zaťažený nižšou daňou, než napríklad čistý biobenzín alebo elektrina. Odpoveďou by mal byť balík Fit for 55, ktorý zavádza nové daňové sadzby na základe energetického obsahu a klimatických vlastností, ktoré majú zvýhodniť čistejšie alternatívy. Druhou časťou je zrušenie zvýhodneného zaobchádzania s niektorými odvetviami alebo palivami a rozšírenie rozsahu pôsobnosti smernice.
Šesť z najvýznamnejších asociácií a záujmových združení pôsobiacich v oblasti energetiky a elektromobility sa v utorok obrátilo na ministra hospodárstva Karla Hirmana, SEPS a ÚRSO so žiadosťou o zabezpečenie čo najrýchlejšieho spustenia projektu energetického dátového centra, aby tak účastníci trhu s elektrinou mohli naplno využívať všetky možnosti a práva vyplývajúce zo smernice o novom dizajne trhu s elektrinou.
19. 01. 2023VIAC →
V piatok 30. septembra nadobudla účinnosť novelizácia vyhlášky ÚRSO č. č. 24/2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s plynom. Regulátor tvrdí, že novela vyhlášky vychádza z podnetov, ktoré od účastníkov trhu zbieral a priebežne vyhodnocoval už od konca roka 2021.
05. 10. 2022VIAC →
Po náročných a dlhých medzirezortných debatách a rokovaniach s Európskou komisiou dospela Vláda SR k dohode a schválila Partnerskú dohodu na roky 2021 – 2027. Dohoda, ktorú výrazne ovplyvnili udalosti posledných týždňov, predstavuje investičný rámec pre účely čerpania eurofondov vo výške okolo 13 miliárd eur.
20. 04. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek