Komunitná energetika sa u našich susedov teší čoraz väčšej obľube

SAPI
11. 05. 2022V susednej Českej republike rastie záujem o energetické komunity. Tento nárast je viditeľný v hlavnom meste Praha, kde Pražské spoločenstvo obnoviteľnej energie (PSOE) registruje za posledný mesiac zvýšený záujem o pripojenie sa do komunity až o 38 %. Nárast záujmu môže byť spojený so zvyšujúcimi sa cenami energií a konfliktom na Ukrajine, ktorý v mnohých ľuďoch vzbudzuje záujem o obnoviteľné zdroje, pretože v nich vidia záruku dodávok energií za prijateľné ceny. Primárnym zdrojom energie v týchto komunitách je solárna energia. Fotovoltické elektrárne sú v rámci energetických komunít inštalované na strechách mestských budov a domácností. V Česku panuje očakávanie, že energetické komunity sa budú čoraz viac rozširovať aj do ostatných miest republiky. Na Slovensku stále čakáme na zakotvenie a definovanie konceptu energetických komunít do legislatívy. 

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek