Domácnosti sa tešia z poklesu cien elektriny, priemysel a podnikatelia však budú čeliť vyšším nákladom

SAPI
16. 12. 2024



V Bratislave 16. decembra 2024

TLAČOVÁ SPRÁVA

Domácnosti sa tešia z poklesu cien elektriny, priemysel a podnikatelia však budú čeliť vyšším nákladom

 

Rast sieťových poplatkov pocítia všetci odberatelia, na východe sa musia pripraviť až na 20 -percentné zvýšenie poplatkov za prístup do siete. Kým pri domácnostiach ohlásil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví mierne zlacnenie elektriny, priemysel podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy bude čeliť rastu nákladov. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky vyvoláva otázniky aj zvyšovanie niektorých ďalších sieťových poplatkov až o 195 %.

Kým domácnosti sa môžu budúci rok tešiť na mierny pokles cien elektriny, firemný sektor musí počítať s ďalším rastom nákladov na energie. Hore ide poplatok za prístup do siete - v prípade Východoslovenskej distribučnej medziročne až o 20 %. Skokovo sa zvyšuje aj cena za podporné služby, ktoré obstaráva SEPS, pri niektorých skupinách odberateľov až o 195%. „Budúci rok sa počíta s infláciou, teda rastom cien tovarov a služieb na úrovni 5 %. Niektoré  tarify, ktoré domácnosti a firmy platia v cene elektriny, však pôjdu hore až o 195 %,“ upozorňuje Ján Karaba, riaditeľ SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky. Pri tak skokových zvyšovaniach poplatkov, ktoré vstupujú do ceny elektriny, by mal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ukázať náklady a dáta, ktoré by ich zdôvodňovali.

Pokles cien elektriny pre domácnosti je najmä výsledkom dohody štátu so Slovenskými elektrárňami o dodávke elektriny za nižšiu cenu, ako je aktuálne na európskom trhu. Firmy však musia nakupovať elektrinu na trhu za cenu, ktorá je v priemere o 50 – 60 % vyššia, ako platia domácnosti. Ďalší rast cien elektriny kvôli sieťovým poplatkom predstavuje zásadný problém najmä pre výrobné podniky, ktoré čelia vysokej konkurencii z krajín mimo EÚ.

Nielen automobilový priemysel, ale aj iné odvetvia priemyslu na Slovensku sa totiž ešte stále musia vysporiadať s globálnym poklesom spotreby, a teda aj dopytu po ich výrobkoch. „V situácii, kedy je pre zachovanie výroby a zamestnanosti kľúčové byť konkurencieschopný nielen kvalitou, ale aj cenou produktov, sa tu zvyšujú poplatky za prístup do siete aj o 20 %. Náklady na energie tvoria v mnohých pre slovenskú ekonomiku kľúčových odvetviach významnú položku,“ upozorňuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

 

Poplatok za prístup do siete

(EUR/kilowatthodinu)

 

2024

2025

Zmena

Západoslovenská distribučná

4,5545

4,6862

+3 %

Stredoslovenská distribučná

5,7882

6,1772

+7 %

Východoslovenská distribučná

6,4204

7,7012

+20 %

Podľa J. Karabu je problém aj chýbajúca transparentnosť rozhodnutí ÚRSO v prípade skokových rastov sieťových poplatkov, či rôznych taríf, ktoré ich tvoria. Pre odberateľov na západnom Slovensku stúpne poplatok za prístup len o 3 percentá, kým na východnom Slovensku, kde už tento rok spotrebitelia platia najvyšší poplatok, to bude až o 20 percent. Aj podľa A. Lasza takéto nie veľmi transparentné zmeny vyvolávajú otázniky. Najmä ak štát chce pritiahnuť investorov, a vytvoriť pracovné miesta, aj v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. „Investor na východnom Slovensku už len na poplatku za prístup do siete zaplatí o 65 percent viac ako v prípade, ak by otvoril svoju prevádzku na západnom Slovensku. Problém je samozrejme aj to, že je ťažké predpokladať rast nákladov na energie nie o 5-6 rokov, ale už ten ďalší,“ upozorňuje A. Lasz.

  

   

Kontakt pre médiá

Ján Karaba                                                                                           Peter Marčan

riaditeľ SAPI                                                                                         PR agentúra ReputationN

jan.karaba@sapi.sk                                                                           marcan@reputationn.sk

+421 902 287 397                                                                              +421 910 984 243

 

Komentáre

Súvisiace

Slovensko by nemalo hľadať cestu ako zachovať závislosť na ruskom plyne

Energetická politika Slovenska by nemala stáť na snahe dovážať ruský plyn, ale naopak na znižovaní jeho spotreby. Cestou je zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, ako aj využívanie lokálnych zelených zdrojov energie. Na tieto opatrenia máme už teraz 4,2 miliardy eur v rámci eurofondov a nemusíme ich brať zo štátneho rozpočtu. Navyše, na plnenie cieľov stanovených v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne, budeme mať do roku 2032 k dispozícii ďalších 10 miliárd eur.

14. 01. 2025VIAC

 

Prírastok OZE na Slovensku potiahne tento rok najmä výroba elektriny pre vlastnú spotrebu podnikov

Prírastok nových obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na Slovensku potiahnu v roku 2024 najmä tzv. lokálne zdroje. Ide o zdroje, ktoré si stavajú podniky a vyrobenú elektrinu využívajú predovšetkým na vlastnej spotreby.

03. 12. 2024VIAC

 

Rozvoj OZE môže vytvoriť desaťtisíce nových pracovných miest

Slovensko bude musieť prispôsobiť vzdelávací systém novým nárokom z trhu

30. 10. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek