Aktuálny program seminára SAPI - prihlasovanie uzavreté

Juraj Vedej

Ivana Kukanová

Veronika Galeková

SAPI
12. 10. 2018KAPACITA SEMINÁRA BOLA NAPLNENÁ A PRIHLASOVANIE ZASTAVENÉ (V PRÍPADE POTREBY NÁS KONTAKTUJTE EMAILOM). ĎAKUJEME.


Rok 2019 bude rokom zmien. Postará sa o ne, okrem iného, aj novela Zákona o podpore OZE, ktorá je práve v parlamente. So sebou prináša pozitívum v podobe lokálneho zdroja a jednotného výkupcu, ale aj niekoľko potenciálnych negatív pre rozvoj obnoviteľných zdrojov. Aj o tom sa bude hovoriť na 8. ročníku seminára SAPI, na ktorom asociácia predstaví svoju jedinečnú štúdiu o možnostiach využitia OZE. Tento ročník sa bude venovať  predovšetkým konceptu lokálneho zdroj, interpretácii štúdie o možnostiach využitia OZE, aukciám ale aj programu Zelená domácnostiam, či povinnostiam výrobcov a dovozcov elektrozariadení zo zákona o odpadoch.


1. blok: Malé zdroje a inovatívne riešenia:

Pre rozvoj decentralizovaných zdrojov sa ponúkajú stále lepšie možnosti akumulácie, je však nutné poskytnúť im aj legislatívnu oporu. V susedných Čechách partnerská asociácia AKU - BAT už vyvíja prvé kroky v tejto oblasti o čom nám povie Jan Šamal, člen predstavenstva a vedúci strategicko - legislatívnej skupiny tejto asociácie. O akumulácii a údržbe fotovoltických elektrární prídu porozprávať Ján Mišovič a Radek Petržílek z ČEZ Solární, s.r.o. a o mikrogridoch povie viac Peter Chochol zo spoločnosti sféra, a.s. Niekoľkokrát tento rok boli spomínané povinnosti výrobcov a dovozcov elektrozariadení zo zákona o odpadoch, o nich povie Elena Bodíková zo spoločnosti Slovmas, a.s., ktorá je aj generálnym partnerom podujatia. V závere bloku bude už tradične Matejom Veverkom a Michalom Ilkovičom zo SIEA odprezentovaný ostatný ročník programu Zelená domácnostiam a prezentované zmeny, ktoré je možné očakávať pri pokračovaní tohto úspešného projektu.


2. blok: Štúdia SAPI o možnostiach využitia OZE a Lokálny zdroj:

V druhom bloku predstaví SAPI aktuálne jedinú technickú štúdiu možností využitia OZE a ich vplyvu na elektrizačnú sústavu na Slovensku. SAPI si štúdiu dalo vypracovať odborníkom a akademikom zo Svetovej energetickej rady (SK WEC), ktorí sa podieľali aj na, nikdy nezverejnenej štúdii Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy. Prezentovať ju bude jeden zo spoluatorov Juraj Kubica, sekretár SK WEC. Vzhľadom na prisľúbenú účasť zástupcov VSD a ZSD sa očakáva k tejto téme veľmi poctivá odborná diskusia. Výsledky štúdie budú prvýkrát predstavené exkluzívne na seminári SAPI.


V druhom bloku dostane priestor aj koncept Lokálneho zdroja, ktorý sa, aj vďaka SAPI, dostal do aktuálne prerokovávanej novely Zákona o podpore OZE. Ján Karaba z výkonného výboru asociácie koncept predstaví a povie detailnejšie o tom, ako Lokálny zdroj postaviť a aké výhody môže investorom priniesť. Teda, ako prakticky Lokálny zdroj postaviť, pre koho je určený a aké sú na jeho stavbu legislatívne podmienky.


3. blok: Reforma podpory OZE a aukcie  - čo prinesú?

Aukcie sú ďalšou z horúcich tém, ktoré prinášajú množstvo nejasností a otázok. O novele zákona, ktorá má aukcie zaviesť sa rokuje v parlamente a verejnosť ju už mala možnosť pripomienkovať. Aj napriek tomu, že sú odborníci oboznámení s jej znením, existuje stále množstvo otázok ako vlastne budú aukcie vyzerať a prebiehať. Preto chceme o nich hovoriť z viacerých pohľadov. Právny pohľad odprezentuje Jozef Hudák z kancelárie Poláčet&Partners, ekonomický aspekt rozanalyzuje Martin Vlachynský z INESS a o skúsenosti zo zahraničia sa podelí Ján Lacko člen výkonného výboru SAPI. Úlohu distribučnej spoločnosti v aukciách vysvetlí zástupca VSD. Priestor bude, samozrejme, aj na diskusiu.


Seminár SAPI sa uskutoční v bratislavskom Technopole, v utorok, 23. októbra 2018 od 8:30 hod. Registračný poplatok je 99 eur bez DPH a zahŕňa vstup, občerstvenie a obed. Členovia SAPI majú 30% zľavu. Prihlásiť sa môžete prostredníctvom registračného formulára.


Prihlásenie je možné do 19. 10. 2018 a kapacita sály je už pomerne naplnená.


Program:


8:30 - 9:00 Prezencia + ranná káva
9:00 - 9:05 Otvorenie seminára, úvodný príhovor: Veronika Galeková (SAPI)

9:05 - 10:30 Prvý blok: Malé zdroje a inovatívne riešenia – moderuje Veronika Galeková/SAPI


9:05 - 9:25      Akumulace na prahu rozmachu a jak jsme v Čechách na něj připraveni: Jan Šamal, člen predstavenstva a vedúci strategicko - legislatívnej skupiny (AKU – BAT)
9:25 - 9:40      Mikrogridy: Peter Chochol (sféra a.s.)
9:40 - 9:55     
Akumulácia, EPC a údržba FV elektrární: Ján Mišovič, Radek Petržílka (ČEZ Solární, s.r.o.)
9:55 - 10:15    Povinnosti výrobcov a dovozcov elektrozariadení zo zákona o odpadoch: Elena Bodíková (Slovmas, a.s.)
10:15 - 10:30  Zelená domácnostiam v polčase: Matej Veverka, Michal Ilovič (SIEA)

10:30 - 10:45  Krátka prestávka na kávu     

10:45 - 12:30 Druhý blok: Štúdia SAPI o možnostiach využitia OZE a Lokálny zdroj – diskusia – moderuje Ján Karaba/SAPI, SolarEnergia, s.r.o.


10:45 - 11:05 Možnosti využitia OZE na Slovensku a ich vplyv na elektrizačnú sústavu v SR: Juraj Kubica, sekretár Svetová energetická rada SK WEC
11:05 - 12:00 Diskusný panel: Marián Kapec (ZSD), Josef Nováček (SSED), VSD
12:05 - 12:15 Krok za krokom - ako postaviť Lokálny zdroj: Ján Karaba (SAPI)                                                                                                                                       

12:15 - 12:30 Portálové riešenie ako nástroj pre správu FVE: Marek Mrváň (UAVONIC s.r.o.)


12:30 - 13:30 Obed

13.30 - 15:00 Tretí blok: Reforma podpory OZE a aukcie - čo prinesú? - moderuje Veronika Galeková/SAPI


13:30 - 13.45 Aukcie z právneho pohľadu: Jozef  Hudák (Poláček&Partners)  
13:45 - 14:00
Aukcie pomôžu znížiť "elektrickú daň": Martin Vlachynský (INESS)

14:00 - 14:15 Ako prebiehajú aukcie v zahraničí, skúsenosti firmy: Ján Lacko (SAPI, Voltalia)         
14:15 - 15:00 Diskusia: Jozef Hudák, Martin Vlachynský, Ján Lacko, Branislav Sušila 
(VSD)

15:00      Záver


Mediálne výstupy zo seminára:

https://euractiv.sk/section/energetika/news/slovensko-stale-nevie-kolko-obnovitelnych-zdrojov-moze-este-pripojit/Za podporu ďakujeme partnerom:

Generálny partner:
Hlavní partneri:


Mediálni partneri:Komentáre

Súvisiace

SAPI Biznis Tuesdays o recyklácii FV panelov na Slovensku

Ďalší odborný seminár zo série SAPI Biznis Tuesdays bude zameraný na tému recyklácie vyradených FV panelov v kontexte slovenskej legislatívy a praxe.

25. 10. 2023VIAC

 

SAPI Energy Conference 2023

Pozývame Vás na 13. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 4. a 5. októbra v Hoteli Senec****.

03. 08. 2023VIAC

 

Registrácia na SAPI Energy Conference 2023 je oficiálne spustená

Od dnešného dňa máte možnosť zaregistrovať sa na tohtoročnú SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 4. a 5. októbra v Hoteli Senec. Dvojdňový program, ako aj registračný formulár, môžete nájsť na našej webovej stránke.

03. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek