Solárna energia je dôležitá súčasť energetiky v Európe, nové technologické riešenia prinášajú ďalší potenciál

SAPI
20. 06. 2025



V Bratislave 20. júna 2025

 

TLAČOVÁ SPRÁVA

Solárna energia je dôležitá súčasť energetiky v Európe, nové technologické riešenia prinášajú ďalší potenciál

Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.

Elektrina z fotovoltických elektrární patrí dnes k najlacnejším vôbec. Aj preto fotovoltické elektrárne spolu s veternými elektrárňami tvoria už niekoľko rokov za sebou drvivú väčšinu z novobudovaných kapacít vo svete. V Európe zostáva stále nevyužitý potenciál približne 80 až 90 percent striech, na Slovensku je to ešte viac. Väčšie fotovoltické elektrárne sa u nás prakticky neoplatí stavať kvôli legislatívnym podmienkam a rôznym z nich vychádzajúcich poplatkom, ktoré tieto elektrárne v iných krajinách EÚ neplatia,“ dodáva Ján Karaba, výkonný riaditeľ SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky.

Aj nárast kapacity malých fotovoltických elektrární v domácnostiach sa podľa J. Karabu v najbližšom období spomalí. Dôvodom je zastavenie vydávania poukážok z programu Zelená domácnostiam, keďže žiadosti domácností už dosiahli sumu 107,7 milióna eur, ktoré v ňom boli alokované do roku 2029.  „Napriek prísľubom rezortu hospodárstva a ministerstva investícií a rozvoja o navýšení prostriedkov z fondov EÚ do tohto programu dnes nie je jasné, kedy sa tak stane. Skúsenosti ukazujú, že to môžu byť mesiace, ale aj rok,“ upozorňuje J. Karaba.

Pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie, ktorý pripadá na 21. júna, pripomína organizácia SolarPower Europe aj potrebu podpory využívania nových foriem výroby elektriny zo slnka, ako je agrivoltika. Toto technologické riešenie, ktoré umožňuje na rovnakej pôde pestovať poľnohospodárske plodiny a zároveň vyrábať elektrinu, má na Slovensku obrovský nevyužitý potenciál. Práve v oblastiach, kde je úrodná pôda, máme veľmi dobré podmienky na výrobu elektriny zo slnka,“ upozorňuje J. Karaba. Ako dodáva, dnes nie je na Slovensku v prevádzke ani jedna takáto elektráreň.

 

 

   Obr. 1 – Schéma agrivoltickej elektrárne

Obrázok, na ktorom je náčrt, kresba, diagram, umenie

Obsah vygenerovaný pomocou AI môže byť nesprávny.

                 






Dôvodom je podľa J. Karabu opäť slovenská legislatíva. Platné zákony vám umožňujú buď pestovať plodiny na pôde určenej na poľnohospodárske účely, alebo vyrábať elektrinu na pôde určenej na priemyselné účely. Pritom panely agrivoltických elektrární zlepšujú aj podmienky pre pestovanie plodín, teda prispievajú k zvyšovaniu potravinovej sebestačnosti,“ vysvetľuje J. Karaba. Panely, ktoré sa dokážu natáčať, totiž zlepšujú mikroklímu na obhospodarovanej pôde, čím zvyšujú výnosy poľnohospodárov a zároveň znižujú spotrebu vody na závlahu.

 

Kontakt pre médiá

Ján Karaba                                                                                           Peter Marčan

riaditeľ SAPI                                                                                          PR agentúra ReputationN

jan.karaba@sapi.sk                                                                           marcan@reputationn.sk

+421 902 287 397                                                                              +421 910 984 243

Súvisiace

Slovak Renewables Market Outlook 2025 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.

20. 05. 2025VIAC

 

Budúcnosť poľnohospodárstva a výroby elektriny zo slnka je agrivoltika, na Slovensku sa nedá postaviť

Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.

05. 05. 2025VIAC

 

Agrivoltika je budúcnosť farmárčenia a energetiky

Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.

30. 04. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek