Veterné elektrárne by mali pribudnúť nielen na západnom Slovensku

SAPI
13. 06. 2023V Bratislave, 26. apríl 2023

TLAČOVÁ SPRÁVA

Veterné elektrárne by mali pribudnúť nielen na západnom Slovensku

Kým doteraz sa ako o lokalite pre využitie vetra na výrobu zelenej energie hovorilo iba o západnom Slovensku, aktuálne zámery členov Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) potvrdzujú potenciál aj v ďalších regiónoch.

Západné Slovensko bolo verejnosťou dlho vnímané ako jediná lokalita s potenciálom využitia vetra na výrobu zelenej energie. „Súvisí to aj s tým, že prihraničné oblasti Rakúska susediace s juhozápadným Slovenskom sú vzhľadom na veternosť jednou z hlavných lokalít využívania tohto typu obnoviteľného zdroja u našich susedov,“ vysvetľuje Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.

Aktuálny prieskum medzi členmi SAPI ukázal, že aj na strednom a východnom Slovensku sa pripravujú veterné elektrárne s výkonom 122 MW, čo je okolo 10 % výkonu projektov v príprave. „V tomto kole je výrazne vyšší výkon projektov na západnom Slovensku prirodzený. Potvrdzuje, že jedným z hlavných kritérií rozvoja veternej energetiky u nás je efektivita. To znamená, že v prvom kole sa pripravujú lokality s najvyšším potenciálom výroby elektriny,“ dodáva J. Lacko.

 Potenciál regiónov aj mimo západného Slovenska je podľa J. Lacka vyšší ako aktuálne pripravované projekty, čo potvrdzuje aj minuloročná analýza potenciálu veternej energetiky v SR vypracovaná rakúskou konzultačnou spoločnosťou Energiewerkstatt. „Tento potenciál sa neobmedzuje iba na lokality na západnom Slovensku. Jeho využitie v najbližších rokoch bude závisieť od reálnej potreby, technických možností sietí, ale aj od odstránenia bariér, ktoré v princípe úplne zastavili rozvoj veternej energetiky u nás,“ dodáva J. Lacko.

Celkovo v súčasnosti členovia SAPI na Slovensku pripravujú projekty veterných elektrární s výkonom 1116,5 MW v celkovej hodnote 1,4 mld. eur. „Ide o približne 200 elektrární, teda vrtúľ rozmiestnených v šiestich krajoch po celom Slovensku,“ dodáva J. Lacko.  V prípade ich dokončenia by tieto elektrárne mohli vyrábať elektrinu pre 736 000 slovenských domácností.

Významné zrýchlenie povoľovania výstavby obnoviteľných zdrojov energií by mal priniesť nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). „Veríme, že nový zákon, ktorý sa pripravuje, sa stihne prijať ešte pred voľbami. V opačnom prípade opäť Slovensko zbytočne stratí čas a oddiali výstavbu lokálnych zelených zdrojov, ktoré sú odpoveďou aj na riziko zastavenia dodávok plynu či vysoké ceny energií,“ dodáva J. Lacko.

Krajiny po celom svete vrátane EÚ reagovali na krízu s dodávkami plynu a energetických komodít spôsobenú aj vojnou na Ukrajine práve zjednodušením povoľovacích procesov pre OZE. V susednej Českej republike napríklad prijatím Lex OZE ešte v januári tohto roka okrem iného zaradili obnoviteľné zdroje energií s výkonom nad 1 MW medzi investície vo verejnom záujme, čo napríklad odbúralo potrebu zmeny územného plánu pre tento typ projektov. Ďalšie krajiny EÚ sa zase vydali cestou určenia tzv. „go-to-oblastí“, v rámci ktorých projekty prechádzajú jednoduchším povoľovacím procesom.

 

 

Kontakty pre médiá:

 

Ján Lacko                                                                              Peter Marčan

Člen Výkonného výboru SAPI                                                   PR agentúra ReputationN

Jan.lacko@sapi.sk                                                                   marcan@reputationn.sk

+421 917 840 357                                                                    +421 910 984 243

 

 

 

Komentáre

Súvisiace

SAPI Biznis Tuesday o veternej energii na Slovensku

Pridajte sa k nám a preskúmajte trh s veternou energiou a potenciál jej rozvoja na Slovensku. Toto exkluzívne podujatie poskytne komplexný prehľad o súčasnom stave, výzvach a príležitostiach v sektore veternej energetiky na Slovensku.

19. 02. 2024VIAC

 

Vietor dostal stopku, do cesty sa mu postavilo usmernenie Úradu verejného zdravotníctva

Sektor veternej energetiky už bol na správnej ceste, no zdá sa, že vydýchnuť si bolo predčasné. Ďalšiu tvrdú ranu utŕžil z možno celkom neočakávaného zdroja - Úradu verejného zdravotníctva SR.

31. 01. 2024VIAC

 

Výroba elektriny z vetra už v roku 2025 predbehne výrobu z jadra

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) vo svete by sa mala do roku 2028 zvýšiť o takmer 70 % v porovnaní s rokom 2022. Vyplýva to z aktuálnej štúdie Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) zameranej na vývoj v oblasti OZE za rok 2023.

19. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek