Aj dnes sa pomerne často stretávame s archaickými názormi, že fotovoltické elektrárne zaberajú ornú pôdu. Dnes pritom existuje množstvo možností, kde elektrárne stavať a to od striech budov a skladov, fasády budov až po tzv. brownfieldy - plochy znečistené ľudskou činnosťou, kde už sa pestovať nedá. Osvedčilo sa dokonca aj pestovanie zeleniny so solárnymi panelmi nad plodinami. Panely poskytovali tieň, zachytávali vodu a ešte aj vyrábali lacnú, obnoviteľnú energiu. V Číne sú bežné elektrárne na mori, čo pravdepodobne inšpirovalo aj ČEZ, ktorý testuje prvú plávajúcu elektráreň. Tá bude umiestnená v rámci prečerpávacej elektrárne v stredočeských Štěchoviciach. Na Slovensku máme naozaj veľa veľkých vodných nádrží, ktoré ponúkajú priestor pre podobné projekty. Veríme, že sa developeri inšpirujú týmto pozoruhodným príkladom.
Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.
21. 09. 2023VIAC →
Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.
21. 09. 2023VIAC →
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.
07. 09. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek