Aj dnes sa pomerne často stretávame s archaickými názormi, že fotovoltické elektrárne zaberajú ornú pôdu. Dnes pritom existuje množstvo možností, kde elektrárne stavať a to od striech budov a skladov, fasády budov až po tzv. brownfieldy - plochy znečistené ľudskou činnosťou, kde už sa pestovať nedá. Osvedčilo sa dokonca aj pestovanie zeleniny so solárnymi panelmi nad plodinami. Panely poskytovali tieň, zachytávali vodu a ešte aj vyrábali lacnú, obnoviteľnú energiu. V Číne sú bežné elektrárne na mori, čo pravdepodobne inšpirovalo aj ČEZ, ktorý testuje prvú plávajúcu elektráreň. Tá bude umiestnená v rámci prečerpávacej elektrárne v stredočeských Štěchoviciach. Na Slovensku máme naozaj veľa veľkých vodných nádrží, ktoré ponúkajú priestor pre podobné projekty. Veríme, že sa developeri inšpirujú týmto pozoruhodným príkladom.
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.
30. 04. 2025VIAC →
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek