Aj dnes sa pomerne často stretávame s archaickými názormi, že fotovoltické elektrárne zaberajú ornú pôdu. Dnes pritom existuje množstvo možností, kde elektrárne stavať a to od striech budov a skladov, fasády budov až po tzv. brownfieldy - plochy znečistené ľudskou činnosťou, kde už sa pestovať nedá. Osvedčilo sa dokonca aj pestovanie zeleniny so solárnymi panelmi nad plodinami. Panely poskytovali tieň, zachytávali vodu a ešte aj vyrábali lacnú, obnoviteľnú energiu. V Číne sú bežné elektrárne na mori, čo pravdepodobne inšpirovalo aj ČEZ, ktorý testuje prvú plávajúcu elektráreň. Tá bude umiestnená v rámci prečerpávacej elektrárne v stredočeských Štěchoviciach. Na Slovensku máme naozaj veľa veľkých vodných nádrží, ktoré ponúkajú priestor pre podobné projekty. Veríme, že sa developeri inšpirujú týmto pozoruhodným príkladom.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek