Aj dnes sa pomerne často stretávame s archaickými názormi, že fotovoltické elektrárne zaberajú ornú pôdu. Dnes pritom existuje množstvo možností, kde elektrárne stavať a to od striech budov a skladov, fasády budov až po tzv. brownfieldy - plochy znečistené ľudskou činnosťou, kde už sa pestovať nedá. Osvedčilo sa dokonca aj pestovanie zeleniny so solárnymi panelmi nad plodinami. Panely poskytovali tieň, zachytávali vodu a ešte aj vyrábali lacnú, obnoviteľnú energiu. V Číne sú bežné elektrárne na mori, čo pravdepodobne inšpirovalo aj ČEZ, ktorý testuje prvú plávajúcu elektráreň. Tá bude umiestnená v rámci prečerpávacej elektrárne v stredočeských Štěchoviciach. Na Slovensku máme naozaj veľa veľkých vodných nádrží, ktoré ponúkajú priestor pre podobné projekty. Veríme, že sa developeri inšpirujú týmto pozoruhodným príkladom.
Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.
21. 03. 2023VIAC →
Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.
15. 03. 2023VIAC →
Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
09. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek