Podiel fosílnych palív v elektroenergetike EÚ klesá, OZE naopak čaká ďalší rast

SAPI
07. 09. 2023



Podľa analýzy think tanku Ember mali v priebehu prvého polroka 2023 fosílne palivá najnižší podiel na výrobe elektriny v EÚ od roku 1990. Iba približne tretina elektrickej energie bola vyrobená za pomoci fosílnych palív, pričom poklesy zaznamenalo uhlie aj zemný plyn. Analýza však dodáva, že poklesu výrazne pomohli viaceré externé vplyvy, vrátane dočasných opatrení vlád EÚ reflektujúce energetickú krízu a pokles dopytu, ktoré nás nebudú sprevádzať dlhodobo. 

Ak chceme podiel fosílnych palív aj naďalej znižovať, musíme sa o to viac sústrediť na investície do OZE. Tie v porovnaní s uhlím a plynom stále rastú a ich výroba elektriny medziročne stúpla - pri fotovoltike o 13% a vetre o približne 5%. To odzrkadľujú aj investície do OZE, kde fotovoltika zaznamenala celosvetový nárast o takmer 50%. EÚ aj Slovensko teraz musia zaistiť, aby sa na týchto úspechoch aj ďalej stavalo a využilo tieto jasné výsledky pri prijímaní - a napĺňaní - ambicióznejších plánov.

Komentáre

Súvisiace

Staňte sa naším členom a podieľajte sa na úspechoch SAPI!

SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.

15. 01. 2025VIAC

 

Inštalácie solárnych elektrární v Európe spomalili, domácnostiam na vrchole krízy šetrili až 84 % nákladov na energie

Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.

30. 12. 2024VIAC

 

Len 17 % farmárov v Austrálii je proti využitiu pôdy na OZE

Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek