Podiel fosílnych palív v elektroenergetike EÚ klesá, OZE naopak čaká ďalší rast

SAPI
07. 09. 2023Podľa analýzy think tanku Ember mali v priebehu prvého polroka 2023 fosílne palivá najnižší podiel na výrobe elektriny v EÚ od roku 1990. Iba približne tretina elektrickej energie bola vyrobená za pomoci fosílnych palív, pričom poklesy zaznamenalo uhlie aj zemný plyn. Analýza však dodáva, že poklesu výrazne pomohli viaceré externé vplyvy, vrátane dočasných opatrení vlád EÚ reflektujúce energetickú krízu a pokles dopytu, ktoré nás nebudú sprevádzať dlhodobo. 

Ak chceme podiel fosílnych palív aj naďalej znižovať, musíme sa o to viac sústrediť na investície do OZE. Tie v porovnaní s uhlím a plynom stále rastú a ich výroba elektriny medziročne stúpla - pri fotovoltike o 13% a vetre o približne 5%. To odzrkadľujú aj investície do OZE, kde fotovoltika zaznamenala celosvetový nárast o takmer 50%. EÚ aj Slovensko teraz musia zaistiť, aby sa na týchto úspechoch aj ďalej stavalo a využilo tieto jasné výsledky pri prijímaní - a napĺňaní - ambicióznejších plánov.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek