Podiel fosílnych palív v elektroenergetike EÚ klesá, OZE naopak čaká ďalší rast

SAPI
07. 09. 2023Podľa analýzy think tanku Ember mali v priebehu prvého polroka 2023 fosílne palivá najnižší podiel na výrobe elektriny v EÚ od roku 1990. Iba približne tretina elektrickej energie bola vyrobená za pomoci fosílnych palív, pričom poklesy zaznamenalo uhlie aj zemný plyn. Analýza však dodáva, že poklesu výrazne pomohli viaceré externé vplyvy, vrátane dočasných opatrení vlád EÚ reflektujúce energetickú krízu a pokles dopytu, ktoré nás nebudú sprevádzať dlhodobo. 

Ak chceme podiel fosílnych palív aj naďalej znižovať, musíme sa o to viac sústrediť na investície do OZE. Tie v porovnaní s uhlím a plynom stále rastú a ich výroba elektriny medziročne stúpla - pri fotovoltike o 13% a vetre o približne 5%. To odzrkadľujú aj investície do OZE, kde fotovoltika zaznamenala celosvetový nárast o takmer 50%. EÚ aj Slovensko teraz musia zaistiť, aby sa na týchto úspechoch aj ďalej stavalo a využilo tieto jasné výsledky pri prijímaní - a napĺňaní - ambicióznejších plánov.

Komentáre

Súvisiace

Zástupcovia vlády, ministerstiev, štátnej správy, firiem a profesijných organizácií hovorili za okrúhlym stolom o budúcnosti slovenskej energetiky

V utorok 16. apríla 2024 si za jeden stôl sadli zástupcovia ministerstiev a ďalších orgánov štátnej správy, firiem a asociácií pôsobiacich v energetike, aby spoločne prediskutovali očakávania a plány Slovenska na ceste k uhlíkovej neutralite.

18. 04. 2024VIAC

 

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek