Minulý rok sa obchodníci s elektrinou na Slovensku stretli až s 90 prípadmi, kedy mohli získať elektrinu za zápornú cenu, teda za ňu nezaplatili, ale naopak dostali zaplatené. Záporné ceny sa vyskytujú, keď výroba elektriny prevyšuje spotrebu a chýbajú kapacity prenosových sietí na export prebytočnej energie. Práve minulý rok vzrástol podiel OZE na celkovo vyrobenej elektrine v Európskej únii (EÚ) až na 45 %, a to najmä vďaka fotovoltickým a veterným elektrárňam. „V prípade Slovenska je najväčší nevyužitý potenciál stále vo veternej energetike, keďže tu stále máme iba päť veterných elektrární. Zatiaľ sa bohužiaľ od minulého roka, kedy vláda prijala záväzok zrýchliť a zjednodušiť povoľovacie procesy, prakticky žiadne z bariér neodstránili,“ upozorňuje J. Lacko, člen výkonného výboru SAPI v našej najnovšej tlačovej správe.
SAPI vydalo príručku pre záujemcov o založenie energetických komunít
19. 09. 2024VIAC →
Od začiatku augusta je SAPI novým členom APZD s víziou posilniť podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a urýchliť prechod k ekologicky udržateľnému priemyslu.
11. 09. 2024VIAC →
3 bilióny dolárov - až toľko sa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry v roku 2024 globálne investuje do energetickej infraštruktúry. Približne 2 tretiny z tejto sumy pritom pôjdu do zelených technológií - medzi tie sa radia napríklad obnoviteľné zdroje energie, batériové systémy, ale aj elektromobily, jedrové elektrrne, nízkoemisné palivá a rozvoj elektrických sietí.
31. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek