Obnoviteľné zdroje energie priniesli záporné ceny aj na Slovensko

SAPI
11. 09. 2024



Minulý rok sa obchodníci s elektrinou na Slovensku stretli až s 90 prípadmi, kedy mohli získať elektrinu za zápornú cenu, teda za ňu nezaplatili, ale naopak dostali zaplatené. Záporné ceny sa vyskytujú, keď výroba elektriny prevyšuje spotrebu a chýbajú kapacity prenosových sietí na export prebytočnej energie. Práve minulý rok vzrástol podiel OZE na celkovo vyrobenej elektrine v Európskej únii (EÚ) až na 45 %, a to najmä vďaka fotovoltickým a veterným elektrárňam. „V prípade Slovenska je najväčší nevyužitý potenciál stále vo veternej energetike, keďže tu stále máme iba päť veterných elektrární. Zatiaľ sa bohužiaľ od minulého roka, kedy vláda prijala záväzok zrýchliť a zjednodušiť povoľovacie procesy, prakticky žiadne z bariér neodstránili,“ upozorňuje J. Lacko, člen výkonného výboru SAPI v našej najnovšej tlačovej správe.

Súvisiace

Solárna energia je dôležitá súčasť energetiky v Európe, nové technologické riešenia prinášajú ďalší potenciál

Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.

20. 06. 2025VIAC

 

Slovak Renewables Market Outlook 2025 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.

20. 05. 2025VIAC

 

Budúcnosť poľnohospodárstva a výroby elektriny zo slnka je agrivoltika, na Slovensku sa nedá postaviť

Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.

05. 05. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek