Po vzore Nemecka, Francúzska a Holandska sa aj Česká republika začína zaoberať praktickým využitím agrovoltiky v českom poľnohospodárskom sektore. Za spolupráce akadémie, energetických a poľnohospodárskych výskumných ústavov sa skúma spojenie poľnohospodárstva a výroby solárnej energie. Podľa odborníkov prináša agrovoltika benefity pre oba segmenty, kedy sú poľnohospodárske plodiny chránené pred vplyvmi počasia a panely sa vďaka zvýšenej vlhkosti vzduchu neprehrievajú. Od agrovoltiky sa navyše očakáva, že by v budúcnosti mohla tvoriť jeden z pilierov komunitnej energetiky. Hoci jednu z hlavných prekážok jej rozvoja tvorí najmä legislatívny rámec, tak Ministerstvo zemědelství a Ministerstvo životního prostředí sa dohodli na príprave novely zákona, ktoré by pestovateľom plodín otvorili dvere k ľahšej implementácii solárnych technológií.
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek