Po vzore Nemecka, Francúzska a Holandska sa aj Česká republika začína zaoberať praktickým využitím agrovoltiky v českom poľnohospodárskom sektore. Za spolupráce akadémie, energetických a poľnohospodárskych výskumných ústavov sa skúma spojenie poľnohospodárstva a výroby solárnej energie. Podľa odborníkov prináša agrovoltika benefity pre oba segmenty, kedy sú poľnohospodárske plodiny chránené pred vplyvmi počasia a panely sa vďaka zvýšenej vlhkosti vzduchu neprehrievajú. Od agrovoltiky sa navyše očakáva, že by v budúcnosti mohla tvoriť jeden z pilierov komunitnej energetiky. Hoci jednu z hlavných prekážok jej rozvoja tvorí najmä legislatívny rámec, tak Ministerstvo zemědelství a Ministerstvo životního prostředí sa dohodli na príprave novely zákona, ktoré by pestovateľom plodín otvorili dvere k ľahšej implementácii solárnych technológií.
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.
30. 04. 2025VIAC →
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek