Vodíkové riešenia fungujú, Slovensku sa však nedarí naskočiť na rozbehnutý vlak

SAPI
08. 12. 2021Vodík je jedna z veľmi sľubných alternatív pre budúcnosť energetiky a mobility. V Japonsku už existuje pomerne hustá sieť čerpacích staníc a Japonci neustále svoje vodíkové technológie zdokonaľujú. V susednej Českej republike začali stavať prvú vodíkovú stanicu tento rok. Naproti tomu máme na Slovensku presne 0 čerpacích staníc. Minister hospodárstva však patrí medzi zástancov vodíka v mobilite a už aj viackrát deklaroval odhodlanie rozvíjať vodíkovú infraštruktúru. SIEA plánovala do konca októbra 2021 postaviť prvé 2 mobilné čerpacie stanice na vodík, no nepodarilo sa. Do vyhlásenej súťaže sa prihlásila len jedna firma a súťaž stále nie je uzavretá. Nízky záujem investorov je o to zaujímavejší, že ponuka zapojenej firmy bola takmer o polovicu nižšia, ako pôvodne predpokladaná hodnota zákazky. Téme sa podrobnejšie venoval energie-portal.sk.

 

Komentáre

Súvisiace

SAPI: Plynovej kríze sme mohli predísť rýchlejšou transformáciou na OZE

Cena plynu atakuje historické maximá a analytici upozorňujú, že odstavením plynovodu Jamal hrozia Európe odstávky dodávok plynu až blackouty.

22. 12. 2021VIAC

 

Slováci chcú nahradiť plyn obnoviteľnými zdrojmi

Greenpeace zverejnil zaujímavé výsledky prieskumu, ktorý pre organizáciu robila agentúra AKO. Pozitívne správy sú, že 80% Slovákov očakáva, že sa riešenie klimatickej krízy stane prioritou vlády.

21. 12. 2021VIAC

 

Aj fotovoltické elektrárne môžu v budúcnosti stabilizovať sústavu

Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom.

21. 12. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek