Vodík je jedna z veľmi sľubných alternatív pre budúcnosť energetiky a mobility. V Japonsku už existuje pomerne hustá sieť čerpacích staníc a Japonci neustále svoje vodíkové technológie zdokonaľujú. V susednej Českej republike začali stavať prvú vodíkovú stanicu tento rok. Naproti tomu máme na Slovensku presne 0 čerpacích staníc. Minister hospodárstva však patrí medzi zástancov vodíka v mobilite a už aj viackrát deklaroval odhodlanie rozvíjať vodíkovú infraštruktúru. SIEA plánovala do konca októbra 2021 postaviť prvé 2 mobilné čerpacie stanice na vodík, no nepodarilo sa. Do vyhlásenej súťaže sa prihlásila len jedna firma a súťaž stále nie je uzavretá. Nízky záujem investorov je o to zaujímavejší, že ponuka zapojenej firmy bola takmer o polovicu nižšia, ako pôvodne predpokladaná hodnota zákazky. Téme sa podrobnejšie venoval energie-portal.sk.
Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.
30. 04. 2025VIAC →
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek