Vodíkové riešenia fungujú, Slovensku sa však nedarí naskočiť na rozbehnutý vlak

SAPI
08. 12. 2021Vodík je jedna z veľmi sľubných alternatív pre budúcnosť energetiky a mobility. V Japonsku už existuje pomerne hustá sieť čerpacích staníc a Japonci neustále svoje vodíkové technológie zdokonaľujú. V susednej Českej republike začali stavať prvú vodíkovú stanicu tento rok. Naproti tomu máme na Slovensku presne 0 čerpacích staníc. Minister hospodárstva však patrí medzi zástancov vodíka v mobilite a už aj viackrát deklaroval odhodlanie rozvíjať vodíkovú infraštruktúru. SIEA plánovala do konca októbra 2021 postaviť prvé 2 mobilné čerpacie stanice na vodík, no nepodarilo sa. Do vyhlásenej súťaže sa prihlásila len jedna firma a súťaž stále nie je uzavretá. Nízky záujem investorov je o to zaujímavejší, že ponuka zapojenej firmy bola takmer o polovicu nižšia, ako pôvodne predpokladaná hodnota zákazky. Téme sa podrobnejšie venoval energie-portal.sk.

 

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek