Vodíkové riešenia fungujú, Slovensku sa však nedarí naskočiť na rozbehnutý vlak

SAPI
08. 12. 2021Vodík je jedna z veľmi sľubných alternatív pre budúcnosť energetiky a mobility. V Japonsku už existuje pomerne hustá sieť čerpacích staníc a Japonci neustále svoje vodíkové technológie zdokonaľujú. V susednej Českej republike začali stavať prvú vodíkovú stanicu tento rok. Naproti tomu máme na Slovensku presne 0 čerpacích staníc. Minister hospodárstva však patrí medzi zástancov vodíka v mobilite a už aj viackrát deklaroval odhodlanie rozvíjať vodíkovú infraštruktúru. SIEA plánovala do konca októbra 2021 postaviť prvé 2 mobilné čerpacie stanice na vodík, no nepodarilo sa. Do vyhlásenej súťaže sa prihlásila len jedna firma a súťaž stále nie je uzavretá. Nízky záujem investorov je o to zaujímavejší, že ponuka zapojenej firmy bola takmer o polovicu nižšia, ako pôvodne predpokladaná hodnota zákazky. Téme sa podrobnejšie venoval energie-portal.sk.

 

Komentáre

Súvisiace

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

 

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny.

16. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek