Veterná energia môže byť v budúcnosti pre investorov atraktívnejšia. Už v súčasnosti patrí medzi najlacnejšie zdroje energie, no podľa prieskumu, ktorý uskutočnilo Lawrence Berkeley National Laboratory medzi poprednými svetovými odborníkmi na veternú energiu, sa dá očakávať, že s technologickým a komerčným pokrokom sa budú náklady na veternú energiu naďalej znižovať. Pre Slovensko ide o veľmi dobrú správu, keďže vláda plánuje do roku 2030 vybudovať 500 MW nových veterných zdrojov.
Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.
30. 04. 2025VIAC →
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek