Španielsko stavia na obnoviteľné zdroje, od roku 2035 bude bez jadrovej energie

SAPI
04. 01. 2024



Španielsko ako jeden z európskych lídrov rozvoja obnoviteľných zdrojov energie pristúpilo k ráznemu rozhodnutiu. Do roku 2035 totiž plánuje plne odstaviť svojich päť jadrových elektrární, ktoré tu v súčasnosti pokrývajú približne 20% spotreby elektriny. Jadro majú nahradiť práve OZE, najmä v podobe fotovoltiky a veterných elektrární. OZE tu pritom už dnes majú veľmi silnú pozíciu, keďže ich podiel na výrobe elektrickej energie je o niečo málo viac než 50%. 

Španielsko nám týmto krokom ukazuje, že je možné politicky podporiť rozvoj OZE a vyradenie fosílnych palív bez upínania sa na jadrovú energiu, a to aj napriek tomu, že aj tu stále pretrvávajú niektoré známe bariéry v podobe zdĺhavých administratívnych procesov. Postoj španielskej vlády je v značnom rozpore so súčasnými náladami v EÚ, kde niektoré členské štáty apelujú na potrebu jadrovej energie v energetickom mixe. Medzi tie patrí aj Slovensko, ktoré sa zastáva za ďalší rozvoj jadrovej energie tak na domácej, ako aj na európskej pôde. Ostáva nám veriť, že sa Španielsku podarí nielen splniť svoj zámer, ale aj inšpirovať zvyšok EÚ k podobnému rozhodnutiu.

Súvisiace

Agrivoltika je budúcnosť farmárčenia a energetiky

Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.

30. 04. 2025VIAC

 

Nové kapacity na výrobu elektriny vo svete ťahali minulý rok obnoviteľné zdroje energie

Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.

01. 04. 2025VIAC

 

Slovensko má veľké rezervy vo využívaní OZE na kúrenie a chladenie

Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.

19. 03. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek