V rámci včerajšieho stretnutia schválilo 26 ministrov energetiky EÚ Európsku chartu pre vietor a nás nesmierne teší, že sa pod chartu podpísala aj Slovenská republika. Tento dokument zaväzuje vlády k prijatiu opatrení stanovených v nedávno prijatom akčnom balíku EU Wind Power Package.
Tieto opatrenia zahŕňajú, napríklad, zrýchlenie povoľovacích procesov, lepší prístup k financiám alebo zabezpečenie dostatku kvalifikovanej pracovnej sily s relevantnými zručnosťami. Chartu podporilo viac než 300 európskych spoločností aktívnych v sektore veternej energetiky, vrátane SAPI. Vzhľadom na nepriaznivú situáciu vo využití vetra, v ktorej sa Slovensko stále nachádza, si od schválenia charty sľubujeme naozaj veľa. Veríme, že spoločne dokážeme prijaté záväzky naplniť a sme pripravení podať tvorcom politík pomocnú ruku.
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek