V rámci včerajšieho stretnutia schválilo 26 ministrov energetiky EÚ Európsku chartu pre vietor a nás nesmierne teší, že sa pod chartu podpísala aj Slovenská republika. Tento dokument zaväzuje vlády k prijatiu opatrení stanovených v nedávno prijatom akčnom balíku EU Wind Power Package.
Tieto opatrenia zahŕňajú, napríklad, zrýchlenie povoľovacích procesov, lepší prístup k financiám alebo zabezpečenie dostatku kvalifikovanej pracovnej sily s relevantnými zručnosťami. Chartu podporilo viac než 300 európskych spoločností aktívnych v sektore veternej energetiky, vrátane SAPI. Vzhľadom na nepriaznivú situáciu vo využití vetra, v ktorej sa Slovensko stále nachádza, si od schválenia charty sľubujeme naozaj veľa. Veríme, že spoločne dokážeme prijaté záväzky naplniť a sme pripravení podať tvorcom politík pomocnú ruku.
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa očakáva, že solárne fotovoltické (PV) systémy budú hlavným motorom rýchlej expanzie obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.