Príklad dobrej praxe: energicky sebestačná obec a zelená energia

SAPI
21. 06. 2022 České obce Jidřichovice pod Smrkem a Hostětín sú úspešným príkladom toho, že aj malé obce v našich končinách sú schopné využívať zelenú energiu a ešte z toho vedia aj profitovať. Jindřichovice sa do energetickej sebestačnosti pustili už na prelome milénií a dnes na veternej energii zarábajú využívajúc aktuálne vysoké trhové ceny elektriny. Obec tento projekt financovala z polovice z grantu Štátneho fondu životného prostredia, 40 % predstavovala pôžička s nízkym úrokom a zvyšnú čiastku potrebnú na financovanie projektu šlo z obecného rozpočtu. Súčasné zisky z výroby elektrickej energie obec využíva na financovanie ekologických riešení obyvateľov obce. Tí sú preto neustále motivovaní myslieť na energeticky efektívne riešenia svojich domácností. Tieto malé obce na východe Česka sú skvelým príkladom toho, aká dôležitá je angažovanosť samotných obyvateľov. Najväčšie benefity z využívania zelenej energie budú mať aj na Slovensku obyvatelia práve vtedy, keď sa v rámci menších komunít spoja a spoločne budú hľadať najlepšie riešenia v oblasti energetickej efektivity a sebestačnosti.   

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek