Príklad dobrej praxe: energicky sebestačná obec a zelená energia

SAPI
21. 06. 2022 České obce Jidřichovice pod Smrkem a Hostětín sú úspešným príkladom toho, že aj malé obce v našich končinách sú schopné využívať zelenú energiu a ešte z toho vedia aj profitovať. Jindřichovice sa do energetickej sebestačnosti pustili už na prelome milénií a dnes na veternej energii zarábajú využívajúc aktuálne vysoké trhové ceny elektriny. Obec tento projekt financovala z polovice z grantu Štátneho fondu životného prostredia, 40 % predstavovala pôžička s nízkym úrokom a zvyšnú čiastku potrebnú na financovanie projektu šlo z obecného rozpočtu. Súčasné zisky z výroby elektrickej energie obec využíva na financovanie ekologických riešení obyvateľov obce. Tí sú preto neustále motivovaní myslieť na energeticky efektívne riešenia svojich domácností. Tieto malé obce na východe Česka sú skvelým príkladom toho, aká dôležitá je angažovanosť samotných obyvateľov. Najväčšie benefity z využívania zelenej energie budú mať aj na Slovensku obyvatelia práve vtedy, keď sa v rámci menších komunít spoja a spoločne budú hľadať najlepšie riešenia v oblasti energetickej efektivity a sebestačnosti.   

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Zelené budovy sa stávajú trendom

Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.

15. 03. 2023VIAC

 

Štúdia SAPI: Slovensko neplní ani neambiciózne ciele rozvoja OZE. Kľúčovú úlohu môže zohrať strešná fotovoltika

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

09. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek